Miriam č. 15 /jún 2008

15.-te číslo časopisu nielen pre ženy Miriam má všetky články ladené na tému KAŽDÝ VEK MÁ SVOJE ČARO.

Začína anketou na aký vek sa cítiš a prečo?  (str.4).

Nasledujú úvahy o detstve (str.5-10), o puberte (11), o najzrelších rokoch tridsiatnikov (12), o starobe (14) , až sa postupne dostaneme k príbehu o smrti – prechode človeka na večnosť.(15)
Tému zakončí Cesta túžby – výpisky z novopreloženej knihy Johna Eldredga -(18) o hľadaní skutočného ľudského šťastia, ktorého korene nosí človek v sebe, vo svojom srdci.

Svoje životné skúsenosti nám odovzdáva známa prekladateľka z francúzštiny a ruštiny pani Ruženka Žiaranová - Dvořáková.(23)

V rubrike Rodina sa pozrieme na častý problém našich rodín, a to na vzťah nevesty a svokry. Článok plný života, praxe, lásky a pokory  pre nás napísala päťnásobná svokra.(26)

Obľúbenou rubrikou sa stalo Slovo muža ženám, ktoré nám tento raz ponúka odtajený pohľad do duše muža – prečo muž niekedy váha a neosloví ženu. (31)

Sú ikony len históriou? Sú len vizuálnou ozdobou chrámov, prípadne našich príbytkov? Alebo majú čo povedať aj dnešnému človeku? Vytvorte si vlastný názor. (37)

Prichádza leto, dovolenkové destinácie lákajú. K nim určite patrí aj neustále lekármi opakované varovanie pred škodlivými účinkami slnka. Druhú kožu už nedostaneme – to je názov odborného článku o ochrane nás samých i detí. (45)

Keď sa kura ukryje do špenátu a do smotanovej omáčky, získa novú príchuť. Veď si ho takto uvarte sami a uvidíte. My sme to vyskúšali a chutilo. (49)

Leto býva bohaté aj na kresťanské akcie – hudobné festivaly, rodinné tábory, konferencie. Prinášame vám  prehľad niekoľkých zaujímavých akcií. (51-54)

K životu určite patrí smiech a ten vyvolávajú okrem iného dobré vtipy či vážne myslené výroky detičiek. (str.29, 55)

To zďaleka nie je všetko. Ale nie je lepšie sa radšej začítať do celej júnovej Miriam? Nájdete ju v kresťanských kníhkupectvách i na www.miriam.sk
Dopočutia v septembri.

Uvodnik

Milé naše čitateľky a  čitatelia,

        život v prírode, rastliny, stromy začínajú zasiatím semienka do zeme. Ono potom klíči, rastie a zakvitne, dozrieva jeho plod a my sa môžeme tešiť z úrody.  
        Chceli by sme sa spolu s vami pozrieť na jednotlivé obdobia nášho života so všetkým, čo nám prinášajú, hlavne tým obohacujúcim. Veď náš život nám neprináša stále to isté. Každý vek má svoje otázky, výzvy a je na nás, ako ich zodpovieme. To, čo sa nám nepodarilo v jednom období, máme šancu napraviť v inom. To je úžasné na našom živote podrobenom času, že vždy, až do poslednej chvíle máme slobodu a možnosť dávať mu zmysel a nachádzať v ňom krásu, hodnoty a priestor pre tvorivosť.
        Prinášame vám malé ohliadnutie sa za detskými radovánkami a objav jednoduchosti každodenného života v plnej prítomnosti, ktorý je vlastný naplno práve deťom. Hovoríme o mladosti s jej tajomstvami, neistotami, ale aj prísľubom otvorených možností. Dotýkame sa produktívneho veku, ktorý nás stavia pre mnohé otázky. Napríklad aj takú, ktorú sme položili v ankete ľuďom rozličného veku - na koľko sa cítim a prečo? Chceme sa s vami podeliť  o  pohľad na život z toho „múdrejšieho“ konca. Prinášame krásne spomienky na ľudí, ktorí nás na tejto zemi dnes nesprevádzajú, ale boli pre náš dôležití – naše babičky. Chceme vás pozvať na cestu túžby odhaľovať to, o čom sníva vaše srdce. A skúsime vám poodhaliť krásu starodávnych aj súčasných ikon i to, čo hovoria do nášho života dnes ...
        Všetko toto dávame do vašich rúk a pozývame aj vás otvoriť skrinku spomienok a zadívať sa do zrkadla vášho času alebo dejín vašich blízkych - iným, láskavým a vďačným pohľadom. A posilnení radosťou môžeme „rátať naše dni, aby sme našli múdrosť srdca.“
(Ž 90,12)

Monika