Otrok alebo pán

Mám úžasne starostlivú kamarátku. Má talent na kúpu vhodných darčekov pre celú rodinu i priateľov. A ak je niekto v nemocnici, nezabudne ho prísť navštíviť s náručou srdečných slov. Keď niekto potrebuje len radu pre kúpu čohosi, ihneď s ním ide do mesta a pomáha mu vybrať. Všetko požičia, mnohé podaruje, nešetrí, pokiaľ ide o dobro blízkych. Všetkým členom rodiny vybavovala pohreby. Nemusela ona, bolo to povinnosťou iných, jednoducho chcela.
Prišla ma navštíviť. Zase o dve hodiny neskôr, vravím si pre seba, a zase ostala len pár minút. Zase je na úteku, komentuje môj otec s úsmevom. Od ... ku... Nikdy jej nestačilo 24 hodín ani 7 dní. Ako by aj mohlo, keď každý vraj potrebuje pomôcť. Keď je presvedčená, že treba žehliť aj ponožky, trenírky, uteráky, pančucháče!! Keď pravidelne upratuje byt svojmu dospelému zdravému synovi. Keď pečie dlho do noci štyri druhy zákuskov na nespočetné oslavy, ktoré organizuje, a pozýva zásadne len veľmi veľa hostí. Všetko musí byť tip-top. Musí?
Má za sebou viaceré operácie. Z nemocníc uteká skôr, než je pre telo žiaduce. Pri zotavovaní túži byť sama, posiela nás preč. Vraj to zvládne.
Tému Boha, čo jej raz nadhodila ešte žijúca mama, roztopila v slovách: „Čo si sama nespravím, nemám.“
Aj veriace ženy vstávajú v nedeľu o piatej, aby stihli navariť štyri chody, lebo rodina potrebuje jesť, a nestíhajú omšu, lebo aj upratujú. Nehovoriac o nervných vianočných prípravách, kedy sa mnohé úplne „udrú a uštvú“. Nestačia tri druhy koláčikov.
Neraz sa pýtam, čo nás motivuje pomáhať a rozdávať či už svoje sily, schopnosti alebo aj peniaze. Túžba po sebarealizácii? Akýsi vnútorný tlak a snaha vyrovnať sa Stvoriteľovi, ktorý ako jediný stihne všetko? Potreba utíšiť nepokoj v srdci a zadosťučiniť niekomu, niečomu, presvedčiť seba, že i ja čosi dobré konám? Nutkanie zaslúžiť si lásku, spásu? Aby druhí videli a uznali, že som lepší ako ostatni, aby ma obdivovali, prípadne ľutovali, že som sa zodral pre dobro druhých? Alebo ozajstná láska k druhému človeku, vedená Kristom, nie štvaná všetkým predošlým? Krásna ľudská láska, ktorá ráta so svojou obmedzenosťou a hranicami ...
    Ide o to, či som otrokom pocitov, povinností, aktivít, akcií, okolností, alebo im dokážem vládnuť. Či mám kontrolu nad nimi ako slobodný človek, aby oni nekontrolovali a nemanipulovali mňa.

Alena Ješková