Maľované pani Náhodou

Možno ste si neraz povzdychli, aké je to úžasné, keď má niekto talent  a dokáže maľovať obrazy hodne obdivu. A možno ste sa o to pokúšali už i vy sami, ale zakaždým ste svoje dielo vnímali len ako gýč a skovali ste ho pre istotu do najspodnejšieho šuflíka.

Našťastie existujú výtvarné techniky, vďaka ktorým môže tvoriť každý, kto má chuť a nájde doma výkresy, vodou riediteľné farby a štetce. Výsledkom práce je nielen radosť z pohľadu na krásne obrázky, ale aj zážitok spojený s relaxom, fantáziou, zvedavosťou a tvorivým napätím pri odhaľovaní tajomstva zdanlivých „machlaníc“.  Neveríte? Skúste a neoľutujete.

Na výkres veľkosti A3 alebo A4 naneste štetcom krížom-krážom základnú vrstvu akrylových (alebo temperových) farieb tak, aby odtiene podľa možnosti spolu ladili.  Keď zaschne prvá vrstva, nanášajte  kontrastnú farbu na plochu  v hrubších vrstvách, napríklad ťahy štetcom rôznym smerom. Kľudne ich rozmažte  prstami do tvaru machúľ, špirál, či iných obrazcov. Môžete použiť otlačky špongií, rôznych prírodných materiálov, hrubých špagátov namočených do farby, stočených a otlačených do rôznych tvarov. Vhodné sú aj pečiatky zo zemiakov, otlačky farbou natretých listov zo stromov alebo látok s plastickou štruktúrou, krajky a podobne. Skrátka, fantázii sa medze nekladú. Myslite však na to, že menej je viac (obr. č. 1).

Keď zaschne i druhá vrstva farieb, prichádza na rad najnapínavejšia „fáza tvorby“. Z bieleho   výkresu   A4   si odstrihnite  2 pásiky  v tvare L s pravým uhlom. v šírke 1,5 cm.  Dobre si prezrite pomaľovaný  výkres a hľadajte na ňom čo najzaujímavejšie kompozície. Pokúste sa ich ohraničiť dvomi bielymi pásikmi v tvare L položenými oproti sebe tak, aby tvorili posúvateľný rámik (obr. 2). Posúvajte pásiky po výkrese dovtedy, kým sa vám v okienku rámika neobjaví niečo, čo sa vám zapáči, čo vám pripomenie nejaké postavy, prírodné scenérie , rôzne symboly alebo len niečo krásne abstraktné.  Najzaujímavejšie bývajú kompozície malých miniatúrnych obrázkov, ktoré by ste si v spleti machúľ možno nikdy nevšimli.

Posledným krokom je zakreslenie a vyrezanie alebo vystrihnutie nájdeného obrázku, ktorý môžeme zarámovať do vhodného rámika alebo len jednoducho nalepiť na farebnú paspartu. (obr. 3). Neviete si predstaviť, aká radosť vás  zaplaví  pri pohľade na  vaše malé „dielka“.

Blížia sa Vianoce a možno budete mať v sebe túžbu obdarovať niekoho zo svojich blízkych netradičným darčekom. Vlastný obrázok je pre radosť ako stvorený. Možno sa Vám to podarí hneď na prvý raz. A možno sa vám maľovanie PANI  NÁHODOU zapáči natoľko, že budete svoje pokusy opakovať mnohokrát, pretože zistíte, že táto technika je zároveň i dokonalým oddychom.

Jana Jančiová