Marinované bravčové mäso pečené na rebarbore

Suroviny na 4 porcie:

1 plnú hrsť čerstvých šalviových lístkov,

2 strúčiky cesnaku,

olivový olej,

2 bravčové filety (stehno alebo pliecko),

morskú soľ,

mleté čierne korenie (najlepšie čerstvo zomleté),

10 plátkov údenej šunky,

3-4 štangle rebarbory,

2 PL kryštálového cukru,

pergamenový papier.

 

Postup:

Polovicu šalvie roztĺcť v mažiari (dá sa aj posekať nožom), pridať cesnak, tiež potĺcť (alebo pretlačiť cez lis), pridať 5 PL oleja a touto marinádou potrieť mäso. Takto ho nechať uležať asi hodinu. Rebarboru nakrájať na kusy dlhé asi ako prst, zamiešať do nich cukor a nechať vypustiť šťavu. Takúto rebarboru naklásť do pekáča. Trúbu predhriať na 200 st.C. Marinované mäso posoliť, okoreniť, položiť na rebarboru, na mäso naklásť plátky šunky a posypať zvyškom šalvie. Zakryť pergamenovým papierom, ktorý najprv zvhlčíme. Piecť 15 minút, potom bez papiera ďalších 15 minút. Po vybratí z trúby nechať postáť asi 5 min. Mäso nakrájať na plátočky. Podáva sa s opekanými zemiakmi a s celým výpekom.

Od: Jamie Oliver: Genial Kochen
www.vers1.net august 2005 č.9

Veľkonočný baránok

Ingrediencie:
300 g hladkej alebo polohrubej múky (Z hladkej múky bude baránok viac nadýchaný, z polohrubej pevnejší.)
5 vajec – žĺtky oddeliť od bielkov
2 vajcia navyše
250 g krupicového cukru
1 vanilínový cukor
šťavu a nastrúhanú kôru z polovice citróna
2 hrozienka
maslo/ Palmarín, Hera na vymastenie formy
múčkový cukor na posypanie
čokoládová poleva (nemusí byť)

čas prípravy: 15 minút
pečenie: 35 minút
chladnutie: 1-2 hodiny
forma objemu   2 l

Príprava:
1.    Trúbu zohrejte na 200 °C, teplovzdušnú na 180 °C. Formu dôkladne vymastite zmäknutým maslom (tukom) a vysypte trochou múky. 2 vajcia a 5 žĺtkov vyšľahajte v mise s oboma druhmi cukru do peny, pridajte citrónovú šťavu i kôru a múku.
V inej nádobe vyšľahajte z bielkov tuhý sneh (keď zdvihnete metličku, sneh sa na nej drží) a ľahko ho vmiešajte do cesta. Cesto vlejte do formy, asi 4 mm pod  okraj, pretože pečením cesto vybehne. Pozor, formy majú rôzny objem, recept budete musieť prispôsobiť tej svojej. Pokiaľ nemáte odmerku, môžete si pomôcť pollitrovou fľašou alebo šálkou na čaj. Priklopte a vložte do trúby. Pečte približne 35 minút, až je baránok krásne zlatý. Presvedčíte sa o tom opatrným nadvihnutím formy a vpichom špajle. Keď sa cesto na ňu neprilepí, je upečené.
2.    Formu vyberte z trúby a na hodinku až dve ju zabaľte do vlhkej utierky, až celkom vychladne. Opatrne baránka vyklopte, posaďte na servírovací tanier, posypte múčkovým cukrom, na „tvári“ vytvorte malé jamky a vložte do nich hrozienka ako oči. Môžete ho tiež poliať čokoládovou polevou (pripravíte ju podľa návodu na obale) a nechajte vychladnúť.

PÚPAVOVÝ ŠALÁT

Pokrájajte mladú cibuľku na malé kocky a osoľte. Nechajte chvíľku postáť a potom pridajte kúsok nadrobno pokrájaného cesnaku.

Mladé púpavové lístky umyte a naložte na chvíľu do vlažnej vody, stratia tak trochu zo svojej horkosti. Keď voda vychladne, zopakujte postup ešte raz.
Potom pripravte zálievku.
Trochu octu, kyslá smotana, 2 čajové lyžičky cukru. Namiesto cukru môžete použiť aj med.
Skontrolujte každý púpavový lístok a do šalátu použite len celkom zdravé. Posekajte ich na malé kúsky, primiešajte scedenú cibuľku a zalejte pripravenou zálievkou.