Finančná gramotnosť

Ľudský život je od svojho počiatku až po jeho koniec plný výziev, nových poznatkov a situácií,  ktoré nás nikde špeciálne neučili zvládať. Dospelosť prináša so sebou potrebu osamostatniť sa a začať žiť takpovediac po svojom. Samostatný život okrem osobnej zrelosti si vyžaduje aj vytvorenie materiálneho zázemia, neraz nového bývania. A nielen to, ku šťastiu nám nestačí iba mať kde hlavu skloniť, ale aj pravidelne jesť, obliekať sa, kultúrne žiť, zmysluplne tráviť voľný čas. A na to sú už potrebné peniaze. Kde nás však učili správne s nimi narábať? (Všetka česť rodičom, ktorí ani túto stránku nezanedbali.)
V škole nás naučili písať, čítať, rátať. Aj plávať sme sa naučili. Dokonca aj šoférovať. Čo tam po plávaní, že? A ovládať word, excel a používať internet. Kam by sme bez toho zašli?! A aspoň jeden cudzí jazyk! Najlepšie svetový. Tiež je osožné a moderné vyznať sa v racionálnom stravovaní.
Celkom iste k najdôležitejším vzdelanostným kritériám dneška patrí aj narábanie s peniazmi. Ktosi ho honosne nazval FINANČNOU GRAMOTNOSŤOU.
Veď čoraz častejšie zisťujeme, že nakupovať knihy, dovolenky či oblečenie pomocou počítača z domu je nielen pohodlnejšie, ale aj cenovo výhodnejšie. Vedeli by sme si s takýmto nákupom poradiť? Ako som na tom?
Čo všetko do finančnej zručnosti  patrí? Spolu sa teraz pozrieme,  kde a ako sa dá takýto internetový nákup zariadiť.

Ešte než sa pustíme do platenia cez internet, musíme si zodpovedať zopár otázok (veľmi v skratke):
1.    Ako sa dostanem na internet?
a.    Internet café – v tomto prípade by som rozhodne neodporúčal používať internet banking, pretože nie je splnená základná požiadavka pre prácu s peniazmi, a to je bezpečnosť a súkromie.
b.    Vlastný počítač – tu existujú tak isto nebezpečenstvá
i.    Som pripojený pomocou prenosného počítača niekde v kaviarni alebo v nákupnom centre? Tu môžu tak isto vaše informácie vidieť tretie osoby, ak nie ste dostatočne vyzbrojení potrebnými programami ako je firewall, antispyware, antivirus.
ii.    Som pripojený doma? Toto je asi jedna z najjednoduchších a zároveň najbezpečnejších zón, kde viem, čo v mojom počítači mám a môžem mu dôverovať. Samozrejme aj tu je ochrana informácií potrebná a bez potrebného hardwéru a softvéru sa nezaobídeme.

Je to iba základný popis ochranných opatrení, ktoré sú dôležité pri platbe cez takú verejnú sieť, ako je internet a podrobnejší opis je predmetom iného článku. Každopádne, ako sa každý snaží byť obozretní pri okienku na pošte a dobre si stráži svoj priestor okolo okienka, či sa niekto na neho netlačí a všetci dodržiavajú diskrétnu zónu, tak aj v internet bankingu je priestor na obozretnosť a netreba podceniť ľahkosť prístupu na web.


1.    spôsoby platby cez internet  – existuje viacero spôsobov, ako zaplatiť za tovar či služby cez internet.
a.    Internet banking – azda najpoužívanejší a najbezpečnejší spôsob platby. Aktivujem si ho cez moju banku, kde obdržím prihlasovacie meno, heslo, grid kartu alebo čítačku kariet. Potom už iba jednoducho spustím internetový prehliadač, prejdem na webovú stránku banky a prihlásim sa do internet bankingu. V samotnom prostredí internet bankingu je veľa možností, ako platiť, ale najzákladnejšie sú:
i.    Jednorazový platobný príkaz – kde môžem zadať tie isté informácie, aké sú uvedené na poštovom šeku (číslo účtu, suma, variabilný symbol, konštantný symbol, špecifický symbol, prípadne poznámka pre prijímateľa). Je to jednoduchý spôsob z tepla domova a pritom omnoho lacnejší a praktickejší ako na pošte.
ii.    Trvalý príkaz – tu zadávame platby, ktoré sa pravidelne opakujú, ako nájomné, plyn, elektrina, atď.

b.    Platba platobnou kartou caz internet (VISA, MasterCard, ...) – veľmi rozšírený spôsob platieb cez internet najma v zahraničí. Stačí mať kreditnú kartu, ktorej údaje sa priamo vpisujú do formulára predajcu (číslo karty a CVV) a spolu s niektorými osobnými údajmi sa odosielajú obchodníkovi, ktorý si na jeho základe stiahne peniaze priamo z vášho účtu. Tento spôsob je veľmi jednoduchý, a preto akceptovaný takmer každým obchodníkom.
Samozrejme treba pripomenúť, že kupujem tovar iba od overených spoločností, ktoré poznám a ktorým dôverujem.

c.    TatraPay, (a pod), ... – po vyplnení všetkých údajov o platbe na stránke predajcu vás automaticky presmeruje do vášho domovského internet bankingu vašej banky, kde si v pohodlí a bezpečí známeho prostredia už vyplnený formulár zaplatíte. V tomto prípade Tatra banky.

2.    Hotovosť – asi najpoužívanejší spôsob platby, ktorý má jednu nevýhodu a tou je časová náročnosť, pretože za všetkým, čo si chcem v hotovosti kúpiť, musím osobne prísť a to je v dnešnej rýchlej dobe zbytočné plytvanie osobného času, najmä ak sa jedná o tovar, ktorý nie je možné zohnať v blízkom okolí.
a.    Osobný prevod alebo vklad v banke, alebo na pošte
Asi najdrahší spôsob manipulácie s peniazmi. Vystáť si rad pred okienkom, vypísať formulár (a nepomýliť sa), čakať, kým pracovníčka všetko spracuje a vydá vám peniaze. Radšej tento čas venujte rodine a večer za 5 minút všetko zaplatíte cez internet  .
Ale pozor: za všetko sa platí a tu treba vedieť aj to, kto zaplatí poplatky súvisiace s transakciou. Mnohokrát sa platí aj pri odosielaní peňazí, ale aj pri prijatí. Zaplatením šeku v banke ešte neznamená, že celá suma bude pripísaná na účet príjemcu. Treba sa dobre informovať, či si z cieľovej sumy nestrhne poplatok ešte banka príjemcu.

B:

3.    možnosti financovania (keď máme peniaze navyše)
Možností, ako rozmnožiť svoje finančné prebytky, je dnes mnoho. Záleží však na tom, aké riziko som ochotný podstúpiť, aby som zhodnotil svoje peniaze. Treba sa zariadiť tak, aby sme rozložili investície do rôznych produktov v takom pomere, aby sme v pokoji mohli spávať a aby v čase kolísania výnosov naše straty neboli pre nás likvidačné.
a.    Najbezpečnejší spôsob je  uloženie hotovosti na termínovaný vklad v banke, kde sa peniaze zhodnotia fixným úrokom, ktorý si vyberiem na konci obdobia sporenia. Výnos je síce najmenší a sotva môžeme hovoriť o pokrytí inflácie, ale bezpečnosť uložených prostriedkov je najvyššia.
b.    Fondy – sú produkty bánk a finančných inštitúcií, kde už za vás diverzifikovali (rozložili) financie tak, aby čo najviac eliminovali straty a zvýšili výnos. Zhodnotenie môže byť vyššie ako na termínovanom vklade, ale s rizikom, že ak sa fondom nebude dariť, môžem časť svojich prostriedkov aj stratiť.
Do fondov môžem vložiť svoje prostriedky jednorázovo alebo systémom mesačných sporivých čiastok.
c.    Akcie – najvýnosnejší a zároveň najrizikovejší spôsob zhodnotenia financií.


4.    možnosti úverovania (keď nemáme peniaze a potrebujeme si niečo zabezpečiť)
Dnes sú možnosti financovania veľmi pestré a iba terajšia finančná kríza spôsobila sprísnenie podmienok získania peňazí.
a.    Bezúčelová pôžička je veľmi rýchla, ale s vysokým úrokom. V takomto prípade ju treba splatiť čo najrýchlejšie. Platí pravidlo – čím dlhšie splácaš, tým viac zaplatíš.
b.    Hypotéka – tento druh pôžičky je asi najrozšírenejší na kúpu nehnuteľnosti. Treba si však uvedomiť, že je to beh na dlhé trate, a preto svoje nároky na bývanie treba dôkladne zhodnotiť. Kupovať treba to, čo potrebujeme, nie to, čo má môj kamarát. Skromnosť je vždy na mieste, aby aj po 20 rokoch splácania som mal dostatok času na rodinu a Boha, namiesto utekania z práce do práce a zháňania prostriedkov na splácanie hypotéky za veľký dom s bazénom.

Možností je samozrejme omnoho viac, ale to nie je účelom tohto článku. Snažil som sa len vystihnúť najpoužívanejšie formy narábania s peniazmi v dnešnej modernej spoločnosti.
Platí tu však jedno základné pravidlo kresťana: „Všetko, čo robíš, rob s Bohom.“ Ak Boh vládne tvojim financiám, nemusíš sa ničoho báť. A preto buď štedrý, keď dávaš, a skromný, keď kupuješ. A nezabudni mu poďakovať. Postoj vďačnosti vždy naplní tvoju dušu spokojnosťou.
(Nabudúce o špeciálnych možnostiach platby.)

Tomáš Ješko

Osobná skúsenosť

Chcem sa podeliť o svoju skúsenosť, ako som pre asi 6 rokmi stretol človeka, ktorý mi pomohol realizovať môj cieľ, ktorým bolo, kúpiť si byt.

Ešte pred prvým stretnutím s ním som si uvedomoval, že vyznať sa vo veľkom množstve ponúk a možností bude lepšie prenechať na človeka, ktorý sa v tom vyzná - majetkového poradcu. Prvé stretnutie a neskôr aj niekoľkoročná spolupráca s týmto človekom mi dala za pravdu.  Finančný trh ponúka mnoho možností, ako si rozložiť financie, kde si požičať. Zvážili sme spolu moje možnosti a to, čo chcem dosiahnuť a začali podnikať kroky, aby všetko bolo pripravené, keď príde vhodný čas. Svoje úspory som rozložil, postupne som ich zhodnocoval a pripravoval sa na to, aby som získal stavebný a hypotekárny úver. Celé to trvalo asi 4 roky.

 

Asi som mal šťastie, lebo moja skúsenosť s takýmto odborníkom bola pozitívna a chvála Bohu aj naša príprava a snaženie bolo korunované úspechom. Mojou túžbou bolo mať byt s vlastným kúrením a Boh vidí aj takéto túžby a napĺňa ich. Modlili sme sa za to aj v našom spoločenstve. Túžili sme viacerí bývať blízko seba. Keď prišiel ten správny okamih a Pán mi dal možnosť si kúpiť byt v už skolaudovanom dome, bol som pripravený na to, ako tento byt prefinancovať,  aby som sa nezruinoval, aby som mal aj rezervu a aby som mohol ďalej pokojne spávať. Bol to tiež Boží zásah. Skutočne sme boli v pravý čas na správnom mieste, bola to otázka jedného dňa, kedy sa zhodou okolností uvoľnili 3 byty v už vypredanom dome. Prvý z nich dostala sestra zo spoločenstva, druhý ja a navyše náš ďalší brat býva neďaleko. V tomto sa potvrdilo, že ten najlepší manažér je tam hore a nám zostáva zodpovedné spravovanie zverených hodnôt.

 

V tomto čase som tiež pochopil, aké je dôležité mať aspoň minimálnu úroveň finančnej gramotnosti. Tak ako sa učíme rôzne cudzie jazyky, tak je potrebné aj v tejto oblasti financií nebyť analfabet, ale aspoň začiatočník alebo ešte lepšie pokročilý a svojimi rozhodnutiami a spôsobom nesmerovať k chudobe, ale k prosperite.

 

Po týchto dobrých skúsenostiach a dlhoročnej spolupráci som sa rozhodol aj ja v tejto oblasti ísť hlbšie a využiť tie skúsenosti ako klient a prejsť do pozície toho, kto sa vyzná a vie pomôcť aj iným, nielen sebe.  Zistil som, že táto činnosť zahŕňa nielen bývanie ale ešte mnoho iných oblastí a má široký záber. Som na tejto ceste, ktorá si vyžaduje stály rast, ale ako sa hovorí, že čo človeka baví nie je ťažké, tak je to pravda.

Hlavnou náplňou mojej práce v tejto oblasti je pomáhať ľuďom zvážiť svoje možnosti a  čo najefektívnejšie dosahovať svoje ciele a šíriť finančnú gramotnosť pomocou bezplatných kurzov.

 

A tak som sa rozhodol, nenechať si to len pre svojich známych, ale ponúknuť pomoc aj takýmto spôsobom, napísať týchto pár riadkov. 

Ďalší krok nechávam na čitateľa. 

Ak by som mu mohol v niečom podať akoby pomocnú ruku, tak pokiaľ to bude v mojich silách a časových možnostiach, tak to urobím.

 

Prajem krásny deň.

Mail: Ladislav.Magdolen@gmx.net
Mobil: 0903315204