M/V1

Miriam č. 1 / V. / marec 2009

Časopis Miriam sfarebnel. Od prvého tohtoročného čísla, ktoré vyjde 17.marca, je plnofarebný. Takisto prešiel na nové číslovanie. Začína jeho piaty ročník.

Ústrednou témou je radosť a plnosť života. V ankete zaznieva otázka pre nás všetkých, čo nám v živote prináša potešenie. (strana 4-5).  

 Miriam ďalej ponúka  rozmanité  pohľady na naše malé i väčšie radosti, ku ktorým môže patriť príroda (str.6) či poznanie svojho životného smerovania, hodnoty a zmyslu života (str.7-10) alebo príjemné telesné dotyky (20-22).
S pocitom naplnenia sa možno spája i postoj vďačnosti (10-11) alebo radostný sex (12-14), no iste sem patrí aj nádej na vyrovnané opustenie tohto sveta cez bránu smrti. (15-17).

V interview nám rozpovedala svoj životný príbeh o pokuse a omyle  žena v stredných rokoch, pochádzajúca z amerického štátu Michigan, ktorá si dokázala priznať a odpustiť umelý potrat. (23-26)

Ak máte doma tínedžera, určite si nenechajte ujsť zozbierané skúsenosti bežných rodičov, ktorí hľadajú to, čo i vy – cestu k mladým a porozumenie s nimi. (30-32)

Ak máte túžbu niekoho jednorazovo či aj dlhodobejšie podporovať, možno vás zaujme projekt Želaj si. Viac na strane 34.

35-37 :  To, že medzi nami žijú jazykovo zmiešané rodiny, už nie je novinkou ani výnimkou. Avšak čisto slovenská rodina s dvoma jazykmi je zaujímavá. Ako je to možné, vám rozpovie Adriana.

39-43 : Literárna kaviareň nás tentokrát zavedie do Káhiry, ako ju vidí žena zo Slovenska. Nasledujú dve humorné príhody, ponechané v orifináli – českom jazyku, aby sme mu neprestali rozumieť. A chvíľka poézie.

48-49 :  Poznáte medvedí cesnak? Ponúka nám jarné prečistenie.

K Veľkej noci vám želáme okrem cukrovinkového baránka, ktorého si s nami môžete upiecť,  (str. 50) veľkosť Božej lásky do srdca.

Uvodnik

O pôvode života na zemi sa už dlho rozjíma a napísali sa mnohé knihy. A ešte stále nie sme pri konci. Prečo toľko nejasností?

Sme výsledkom postupného vývoja či stvorením Božím? Jedna teória nemusí a priori vyvracať druhú! Ak Boh dal prvotný impulz, neznamená to automaticky, že sa všetko potom nevyvíjalo pomaličky – od prvokov, stavovcov, jašterov atď. Biblia len oznamuje prítomnosť Boha vo vesmíre, Jeho myšlienku, vôľu, ostatné ponecháva na ľudský výskum a bádanie rozumom, ktorým nás obdaril zase len On. Mňa osobne povzbudzuje Jeho verzia o hodnosti človeka, ktorý je na Jeho obraz a podobu. Kto, ak nie Boh, nám dáva také vysoké postavenie, že sa smieme volať Jeho deťmi, priateľmi, spolupracovníkmi...?

Často, keď zabijem muchu či komára, ma premkne des. Dokážem tak rýchlo zabiť, ale vrátiť život hmyzu či zvieratku už nie. Nikto ma netrestá za ukončenie púte červíka v čerešni či ovada, len si zakaždým uvedomím tú nemennú pravdu o svojej schopnosti zabiť, no neschopnosti oživiť. Veľa vecí sa dá v živote naučiť cvičením či štúdiom, no túto schopnosť nám Boh nedal. Nevieme dať život. Alebo si myslíte, že áno? Stačí pohlavný styk a tvoríme? Ani tento spôsob odovzdávania života sme nevymysleli my. Bol do nás vložený. A tiež nie u každého funguje. Čo môže byť zdrojom pokory. Pokory voči životu, ktorý nemáme celkom v rukách. Zostáva mi len úžas a vďaka. Ďakujem, že tu smiem byť i ja, že sa smiem dívať na zázrak života. Ale aj cítiť čosi z bolesti Stvoriteľa, ktorý pozýva na svet nových ľudí, kým ďalší ich v mene pokroku a modernej spoločnosti zabíjajú. Nejdeme súdiť, veď nevieme, kto bol iba oklamaný. Túžime písať o kráse života, jeho počiatku, o jeho raste v rodine, o skúsenostiach s bolesťou a trochu o Božích zámeroch - kde môžeme my ľudia zažiť čistú, pritom hlbokú radosť a ako nájsť plnosť a potešenie vo všetkom naokolo. Možno i vám pomôže pohľad na zázrak a postoj vďačnosti.

Alena