Posuvné pohľadnice

Pohľadníc mi už chodí čoraz menej, ale z tých, čo prídu, sa dokážem veľmi tešiť, najmä ak sú skutočne osobné a je v nich aj kúsok nového.  Rovnakú radosť mám aj vtedy, keď ich z času na čas zopár vyrobím a odošlem. Niekedy  svoje blahoželania, lásku a záujem  nedokážem vyjadriť dvoma vetami, a tak ich  vkladám aj do samotnej pohľadnice.

Tentoraz vám predkladám zopár motívov na posuvné pohľadnice.

Na takéto pohľadnice potrebujeme: hrubé (pevné) farebné papiere rozmeru A4, tenšie farebné papiere, tyčinkové lepidlo na papier, nožnice a kúsok vyšívacej bavlnky.

Postupujeme takto: Ako podklad na pohľadnice nám poslúži hrubý farebný papier rozmeru A4. Zložením na polovicu a prestrihnutím nám vzniknú dve pohľadnice. Na jednu stranu pohľadnice potom naliepame tyčinkovým lepidlom na papier motívy z tenšieho farebného papiera. Pri lepení si musíme premyslieť odkiaľ a kam má smerovať kúsok bavlnky, po ktorej sa bude posúvať posúvatko (list, jabĺčko, hviezdička) a podlepiť ju pod niektorý z motívov. V prípade vianočnej pohľadnice som bavlnku cez papierové „okno“ prevliekla ihlou.
Na koniec na pohľadnicu umiestnime posúvatko tak, že ho vložíme pod bavlnku, vystrihneme tenký prúžok papiera, oba konce natrieme lepidlom a nalepíme na posúvatko. Posúvatko potom preklopíme na druhú stranu (aby prúžok nebolo vidno). Posúvatko sa dá posúvať  hore dole po bavlnke, čím sa pohľadnica stáva veľmi zaujímavou.

Ja som pre vám vyrobila iba tri pohľadnice na ukážku, ale som si istá, že už sa vám v hlavách rojí kopec vlastných originálnych motívov.

Veľa fantázie a zábavy pri práci praje

Veronika Červená