Miriam je krásná, elegantní a inteligentní. Můžete být pyšné! Já si cením toho, že mohu spolupracovat. Hana
 

- Děkuji za další krasavici! Vypadá skutečně reprezentativně. Pestře sestavená, velmi slušná grafika, rozhodně čtivá a nepodbízivá. No, myslím, že v Čechách nemá konkurenci. Hana

- Časopis je veľmi dobrý. M.Š.

Pubertou si prešiel každý človek!

Je to vlastne dospievanie nás mladých či už po fyzickej, psychickej alebo telesnej stránke. Puberta je zároveň najkrajšou časťou no ale aj najhoršou časťou života.
Prečo najkrajšou? No podľa mňa preto, lebo človek sa nastvára čo najviac bláznovstiev, spozná mnoho nových ľudí , zažije veľa zážitkov, na ktoré tak ľahko nezabudne. Stretne prvé lásky.
Prečo najhoršou? V tomto období si niektoré deti neuvedomujú, čo vlastne niekedy robia. Spravia veľa chýb a vtedy stratia dôveru rodičov, ktorá je podľa mňa dosť dôležitá! Zažijú sklamania a straty kamarátov/kamarátiek .
Ja si myslím, že dnešná mládež je horšie na tom v puberte, ako keď vyrastali naši rodičia alebo starí rodičia. V tej dobe nebol čas skoro na nič, museli pomáhať na poliach alebo sa starať o mladších súrodencov. Dnešní „puberťáci“ už od tých 14-15 rokov začínajú zo sexom. v tejto dobe nie je novinkou, že v televíznych novinách dávajú, že 16 alebo 17 ročné dievča porodilo dieťa. Ďalším problémom je aj to, že v skorom veku začínajú užívať drogy, piť alkohol alebo fajčIť. Skúste si raz zájsť v piatok večer do nejakého disco podniku alebo nejakého baru a skúste spočítať koľko neplnoletých deti napr. z 200 ľudí tam nie je opitých alebo z cigaretou v ruke?! Možno ich spočítate na dvoch rukách.
V puberte sú aj časté hádky alebo výmeny názorov medzi dieťaťom a rodičom, lebo my si myslíme že sme najmúdrejší a nikto iný nemá pravdu iba my.  A pritom nám chcú rodičia iba dobre! So svojimi problémami sa radšej zdôveríme najlepšej kamarátke alebo kamarátovi, čiže konverzácia doma je na bode 0. Sme dosť náladoví. Ráno sa môžeme zobudiť s úplne perfektnou náladou a keď prídeme zo školy domov tak nás vytočí obyčajná otázka od mamy, že ako bolo v škole.
Teraz najnovšou módou v puberte, väčšinou u báb,  je riešenie problémov tak, že sa režú. Najčastejšie je to, keď sa rozídu s nejakým chalanom, ktorý aj tak nestojí za to! Ja si osobne myslím, že na to, aby som sa ja sama rezala nejestvuje žiadny dôvod, dokonca ani chalan. Takéto prípady treba riešiť už u psychológa lebo toto nie je normálne. No na druhej strane, ani chlapci nie sú neviniatka. Tým vlastne ide len o jedno (samozrejme nájdu sa aj výnimky), a to aby sa čo najskôr „vyspali“ s nejakým dievčaťom, aby sa potom mohli vo svojej partii chváliť. Ďalším problémom u dievčat je namýšľanie si, že sú tučne a popritom to nie je pravda. Prednejšie je nám aj chodenie vonka s nejakou „ bandou kamarátov“ , ako by sme mali ísť pozrieť starých rodičov, poprípade im pomôcť.
Asi som teraz vystrašila niektorých rodičov, ale bohužiaľ, takto to v dnešnej dobe u puberťákov chodí, samozrejme nie u všetkých! Možno si práve kladiete aj otázku, či existuje na toto riešenie!? No ak mám pravdu povedať, podľa mňa nejestvuje. Je vlastne aj na rodičoch ako si vychovajú svoje dieťa, či si ho všímajú, čo rado robí alebo čo naopak nemá rado. Mali by sa snažiť od malička aby svojmu dieťaťu vyplnili voľný čas nejakými činnosťami, teraz máme veľa možností, ale samozrejme je to aj na dieťati, ako sa postaví týmto problémom!

Mišulienka