číslo 2/2009

Miriam č. 2 / V. / marec 2009


Od 1.júna je v predaji nové číslo časopisu pre ženy - Miriam. Témou je Hľadanie múdrosti , poznania a vzdelanosť.
Zamýšľame sa nad podstatou a pôvodom múdrosti. Kladieme sebe i čitateľkám otázku, či je vzdelanie tým najpotrebnejším v živote, alebo ho prevyšuje čosi zhora, čosi, čo sa spája so zjavením a skúsenosťou, prípadne ako dokážeme použiť vedomosti v praxi. (str.6-7)

Spýtali sme sa aj priateľov, v čom sa majú chuť ďalej rozvíjať, čo sa po škole učia. (4-5)

Ak neviete, ktorý študijný typ ste, nenechajte si ujsť článok Štýly učenia. Pomôže vám správne sa pochopiť. (str.8)

Zaujímal nás aj prínos cirkevných škôl pre našu novodobú spoločnosť. Rozprávame sa s riaditeľom jednej z nich - p. Jánom Horeckým. (str.  9)  

Rubrika Rodina nám dáva nazrieť do manželských princípov, kedy sa stáva z manželov jednotný tím, spievajúci krásny duet, a kedy sa nachádzajú v dueli, zápase proti sebe. (str.27)

Životné príbehy sú v tomto čísle rôznorodé. Jeden o devastujúcich účinkoch hormonálnej antikoncepcie, druhý o aktivitách mamičiek na materskej, tretí o povolaní do politiky.

Internet a naše deti. To je veľká, moderná, nová téma vo výchove. Ako zaujať správne stanovisko? Koľko času nechať deti pri počítači? Ako porozumieť tomuto svetu? Dočítate sa na strane 31.

Našli sme ďalšiu zaujímavú ženu – učiteľku vyučujúcu svoje deti doma. Už aj na Slovensku funguje nový model vzdelávania detí prvého stupňa. V Čechách si ho odskúšavajú už 10 rokov. Čo to prináša rodine, sa dozviete v našom článku. (str.36)

A ak opäť zatúžite niekomu pomôcť, naskytuje sa vám príležitosť cez Klub detskej nádeje, ktorý organizuje letné pobyty pre malých onkologických pacientov.(str.35)

Miriam vyhlasuje súťaž! Úspešní lúštitelia anagramov so zašifrovanými menami svätých sa môžu tešiť na knižný darček.

A na záver sa pobavte výrokmi detí či vtipmi. Dočítania v septembri.

Uvodnik

Blíži sa leto. Už možno ako ja snívate o dňoch voľna, oddychu. Už teraz by som najradšej ležala na slnečnej pláži a len tak sa nechala hojdať na vlnách pohody.
Spomínam si na radosť tých dní zo študentských čias, keď som mohla zabuchnúť knihy po poslednej skúške pred letom a plná očakávaní vyraziť na prázdniny. Super pocit.
Ale potom opäť prišiel nový semester a už sa nedalo ujsť.
A vlastne, celý život sme študenti. Nároky dnešnej doby nám občas nedovolia vydýchnuť si. Aj deti to už pociťujú. Proste, musíme sa vzdelávať. Chceme obstáť v práci, sú tu školenia, kurzy, štúdium. Chceme deťom to najlepšie? Potrebujeme sa vzdelávať aj v tom, ako ich vychovávať. Chceme kráčať s dobou? Musíme sa vyznať v najnovších výdobytkoch techniky či vedy... Musíme, musíme... A k tomu ešte naše hobby! To nás ale aspoň baví, tam sa vzdelávame radi.
Prináša nám toto všetko pokoj? Nachádzame múdrosť? Kde ju hľadať? Je vzdelanosť naozaj taká dôležitá? Ako ju využijem v bežnom živote? To sú otázky, na ktoré sa v tomto čísle MIRIAM pokúsime spolu hľadať odpovede.
Jeden môj dobrý priateľ hovorí, že múdrosť je pravda aplikovaná v živote.
Ide teda hlavne o hľadanie pravdy a jej žitie.
Mne ale niekedy nestačia len informácie. Potrebujem zjavenie pravdy, múdrosť od jej pôvodcu. Nuž si ju pýtam od neho.
Tak smelo do čítania. Nemusíte sa báť. Skúšky na konci nebudú.

Andie