Osobná skúsenosť s antikoncepciou

Mám 34 rokov a som mamou dvoch dcér – 9-ročnej a 2-ročnej. Vydávala som sa v 24 rokoch a prvá dcérka sa nám narodila skoro do roka a do dňa. Pred manželstvom som neužívala žiadnu antikoncepciu (vstupovala som do manželstva ako panna, manžel tiež). Čo ma však prinútilo siahnuť po hormonálnej antikoncepcii, bol strach z následného otehotnenia v krátkom čase po narodení dcéry.
Užívala som 3 druhy hormonálnej antikoncepcie. Prvá mi spôsobovala migrény a kožné problémy, druhá mala pre mňa príliš nízky hormonálny profil, a tak po 5 mesiacoch kolísavého častého krvácania som ju musela znova zmeniť. Vymenila som ju za tretí druh, ktorý som užívala len 5 dní, pretože od prvej tabletky som mala zvýšenú teplotu (37,1), točenie hlavy a z toho vyplývajúce nutkanie na vracanie, nemohla som sa pozrieť do prudkého slnka (svetloplachosť), lebo som mala závraty. Tak som to vzdala. Po vysadení liekov príznaky zmizli. Okrem jedného – ešte niekoľko mesiacov som mala nepravidelnú menštruáciu. Tiež si spomínam na chvíle, keď mi bolo zle od žalúdka, ale nemohla som vracať, lebo by som tú „úžasnú, skoro 100 % antikoncepčnú spoľahlivosť“ a tiež nemalé investície doslova spláchla do záchoda a zvyšok cyklu by som musela vyriešiť inak – inou metódou. Nehovoriac o komplikáciách, keď som ju zabudla užiť. Potom to už nevyzeralo tak nenáročne a bezpečne.
Ako vidíte, moje skúsenosti neboli práve ideálne. Je až zarážajúce, koľko mladých dievčat si ju dáva bez uváženia predpisovať na zlepšenie pleti, rastu vlasov či zredukovanie hmotnosti. Veď každý zásah do hormonálneho profilu môže mať celoživotné následky. Hoci už odvtedy uplynulo zopár rôčkov, moje telo sa z toho ešte stále spamätáva. Vyše 2 rokov sme sa aktívne snažili o druhé bábätko, no už to nešlo tak ľahko. Príčin môže byť niekoľko, ale čo ak toto je jedna z nich? Nehovoriac o tom, že odvtedy mám stále nepravidelný cyklus. Pred manželstvom 30-dňový, teraz raz 30-, raz 23-, raz 25-dňový. Raz sa mi dokonca stalo, že som začala na 23. deň krvácať, potom 2 dni nič a až potom sa začala menštruácia. Myslím, že čo sa týka zdravia, toto hovorí za všetko.
Stále existujú dôvody, prečo neotehotnieť (ekonomické, sociálne alebo len emocionálne), no k užívaniu hormonálnej antikoncepcie by som sa už nikdy neuchýlila. Určite si kladiete otázku, ako sa teda uchrániť pred nežiaducim otehotnením. Metóda prirodzeného plánovania rodičovstva je určite najprirodzenejšia, ale vyžaduje si niekoľkomesačnú skúsenosť a presnosť, aby bola úspešná. (Odporúča sa začať so sledovaním a spoznávaním vlastného tela už niekoľko mesiacov pred manželstvom.)

Bea