VOSK
Na koberci vosk vyčistíme tak, že pokvapkané miesto z oboch strán obložíme pijavým papierom (kúpiť sa dá papiernictve) a po papieri prechádzame horúcou žehličkou, pijavý papier často vymieňame. Vosk sa rozpustí a vsiakne do papiera. Škvrnu, ktorá zostane, vyčistíte bežnými čistiacimi prostriedkami na koberce. Podobne postupujeme aj pri vosku na oblečení.
Vosk zo sviečky na drevenom nábytku sa dá zmäkčiť sušičom vlasov a odstrániť kuchynskou utierkou – potom miesto utrite octovou vodou.


CESTOVNÉ KORENIČKY
Ak idete na dovolenku, kde si budete sami variť, často máte problém, ako zabaliť potrebné korenie. Môžete na to použiť škatuľky z filmov, najlepšie nepriehľadné. Tie zachovajú korenie lepšie a navyše sú ľahké, nerozbitné a vrchnáčiky pevne držia.


OBRÁZKY NA STENE
Ak chcete zavesiť malé a ľahké obrázky na stenu (napr. fotky z dovolenky), nie je nutné vždy vŕtať alebo pribíjať klince, ktoré sú väčšinou neprimerane veľké – skúste použiť suchý zips. Jednu časť na obrázok, druhú na stenu. Dá sa prilepiť lepidlovou pištoľkou, prípadne sekundovým lepidlom.


LEPIDLO NA OBLEČENÍ
Vedeli ste, že sa v obchode či na internete dá kúpiť špeciálny prípravok na odstránenie lepidla z textilu? Značka CEYS má odstraňovač sekundových lepidiel z rôznych povrchov, špeciálne na textil je Loctite Super Attak.


KUKURIČNÝ ŠKROB má rôzne využitie. Skúste:
– 1 : 1 so sadrou nasypať do škár, odkiaľ vyliezajú šváby
– zamaskovať spálený fľak na šatách
– nasypať škrob na handru a vydrhnúť mastný fľak na stene
– odstrániť krv z látky pomocou pasty zo škrobu a z vody
– odstrániť z koberca atrament (mlieko + škrob)
– pred vysávaním na polhodinu posypať koberec – bude voňať

MRAVCE
Aby ste predišli nájazdu mravcov, môžete pri miestach ich vstupu do domu nasypať klinčeky. V prípade, že sa už mravce zahniezdili, nachystajte im pascu. Lyžicu cukru a 2 lyžice droždia rozpustite vo vode. Zmes dajte do plytkých nádob a rozmiestnite v dome alebo byte.
Mravenisko odstránite, ak zmiešate 1 diel gáfru a 9 dielov liehu a kvapalinu potom nalejte na mravenisko.


KOMÁRE
Komáre vám nebudú zo záhrady lietať do domu, ak na okno postavíte fľaštičku naplnenú klinčekovým olejom.


VAREŠKY
Varešky na varenie budú opäť biele, ak ich na noc ponoríte do roztoku sódy bikarbóny.


DREVENÁ DOŠTIČKA
Drevená doštička na krájanie mäsa alebo cibule bude ako nová, ak ju na tri hodiny namočíte do octovej vody.


MASTNÝ FĽAK
Ak pri žehlení objavíte na bielizni mastný fľak, ktorý sa vám nepodarilo vyprať, posypte ho detským zásypom a cez handru prežehlite.