Rôzni ľudia medzi nami

Aké bolo pre mňa vždy prirodzené tešiť sa z pestrosti farieb. Stačilo mi na začiatku jari prejsť popri kvetinárstve a paleta farebných odtieňov, ktorých všetky mená pozná iba sám Stvoriteľ, sa ukázala v plnej nádhere.

Vtedy bolo pre mňa jednoduché chváliť Pána za jeho tvorstvo a ospevovať jeho diela.

V určitom období som však spozorovala v mojom vnútri oblasť, kde mi pestrosť a originalita Božieho stvorenia spôsobovala viac vrásky na čele ako bázeň a nadšenie. Bola to pestrosť ľudí.

Možno poznáte ten pocit, keď vám Boh začne v určitom čase posielať do cesty nejakého človeka, ktorým vám chce ukázať, aké je jeho tvorstvo pestré, no vy by ste v tej chvíli videli radšej „čierno-biely“ svet.

Čierni ľudia by boli tí, ktorých v ten deň chcete stretnúť vy, a bieli tí, ktorých vám chce poslať Pán, ale budú vám sympatickí, príjemní a v ideálnom prípade aj v niečom nápomocní.

Prednedávnom som sa zúčastnila seminára o jedinečnosti poslania každého jedného z nás. Tam ku mne Pán prehovoril aj do tejto oblasti. Zjavil mi, že tak, ako je originálny a pestrý v miešaní farieb kvetov, tak je kreatívny aj pri tvorení ľudí. Nielen pri vzhľade, ale aj pri „miešaní farieb“ povahy, talentov a darov, poslania a histórie každého človeka. Ukázal mi, že pestrosť, ktorú v sebe nesú ľudia, je jeho dielo a jeho diela sú veľmi dobré.

Verím, že jedným z prvých krokov k zmene zmýšľania je uvedomenie si starého spôsobu myslenia či pomenovanie hriechu. A tak som sa vďaka Duchu mohla aj ja vydať na cestu k premene nazerania na rôznorodosť ľudí. Uvedomila som si, že som často negatívne prijímala ľudí s úplne inou povahou, darmi či názormi. Prečo? Pretože som ich vo vlastnej pýche nevidela ako ďalšie veľmi dobré dielo Boha, ale ako dielo odlišné odo mňa alebo môjho „gusta“. Pestrosť som videla ako negatívnu odlišnosť.

Aké oslobodenie a akú lásku a prijatie voči ľuďom prináša Duch, keď mu otvoríme dvere mysle a dovolíme mu urobiť tam poriadok!

Dnes viem, že každý máme svoje osobitné poslanie. Sme stvorení ako konkrétny úd Cirkvi. Každý na plnenie svojho poslania potrebuje iné dary a talenty. Aj dva rozličné názory môžu byť stále v poriadku. Všetci máme svoje rodinné pozadie, zázemie, do ktorého sme boli vložení a každý máme svoje odtiene farieb, ktoré nám vo svojej láske daroval Boh. A povedal si: „Je to veľmi dobré!“

Dnes sa pri stretnutí s ľuďmi snažím nazerať na nich ako na ďalšiu kreatívnu spleť krásnych farieb a ďakovať Bohu za ňu.

Nech nás všetkých Duch vedie, otvára nám oči, myseľ a srdce pre jeho diela.

Michaela Malinová