„Ten chlap tuším nič poriadne nevybaví!“

Aj takto sa nám kdesi v mysli vyroja myšlienky, ktoré sa voľakde hlboko zbierajú a zrazu sú tu – ako pocity sklamania, pohŕdania či odsúdenia. Kde sa vlastne nabrali? Ako to, že muž mojich snov, ten, za ktorého som sa s radosťou pred rokmi vydávala, mi zrazu pripadá ako domáce zvieratko?! Milý, úslužný, zdvorilý, ale v podstate nepoužiteľný.
Premýšľal som, ako si predstavujú ženy svojho muža pred svadbou. Odhliadnuc od výzoru, stretol som sa s takýmito charakterovými črtami: odvážny, bojovný, silný, ochranca. Čo si predstavím pod takýmto opisom? Muža činu? Rozumného pána v čiernom obleku s visačkou FBI? Programátora s veľkými svalmi? Nuž, keď som to porovnal s názormi žien okolo seba, myslím si, že skôr túžia po Tristanovi. Mužovi nespútanom, slobodnom, voľnom,  ktorý sa rúti oproti šelme s odvahou býka, ochotný položiť život za svoju milovanú. Silné emócie, mnoho risku... Ženy ďalej v čase chodenia poteší milý mužský úsmev, časté objatia, kvietok z lásky a jeho neustála prítomnosť. Spolu na prechádzky po nábreží, spolu do divadla, spolu na výlet do prírody. Skrátka spolu.
A potom?
Premýšľal som, ako sa potom prehupnú do manželstva. Postupne si svojho milého zdomácňujú. Domáce papuče, vyčistené topánky, vyžehlená košeľa a učesané vlasy. Musí byť  jemný, tichý, všetko chápať, byť čo najviac doma...  Musí byť pokojný a láskavý pri konfrontácii vzájomných predstáv a nadšený, že môže ustúpiť predstave partnerky. Nadšený pri predstave víkendu stráveného v teple obývačky pri „človeče, nehnevaj sa“ a teplej káve s vyhliadkou na možný romantický film.
A zrazu sa stane niečo, čo situáciu úplne obráti. Treba vybaviť sociálku pre chybu akejsi úradníčky! Zaplatiť šeky a vybaviť krúžok pre malého, kde je už všetko obsadené. Ísť na pohovor na lepšie platenú pozíciu. Vybaviť dovolenku na last minute a pred večerou konečne namazať pánty na dverách. Postaviť sa z tváre do tváre 30-ročnej hypotéke na dom a odbiť suseda jednou ranou, keď vŕta do steny vždy, keď malý spí.
Zrazu začne žene prekážať, že jej muž nie je priebojný, nie je akčný, nevie vybaviť, je vraj lenivý. Začne jej prekážať, že je príliš jemný, proste zdomácnený. To, na čom zrejme podvedome pracovala, prinieslo svoje ovocie.
Najprv jeho odvahu skrotiť a potom ju opäť priviesť k životu? Urobiť z muža domáceho psíka a potom ho poslať do boja?  Pre ženu je asi ťažké ovládnuť divočinu v srdci muža. Je ťažké povzniesť sa nad prchkými reakciami a hlučným slovom.
Premýšľam, ako to vlastne má byť.
Jedno už viem. Ak sa muž vzdiali od svojho divokého srdca, postupne začne zomierať. Kapituluje nad svojím osudom a niečo sa v ňom zlomí. Chuť do života, radosť z prekonávania prekážok a dosahovania víťazstiev.
Vzťah je to najvzácnejšie, čo na tomto svete máme. Muži a ženy sú úplne odlišné bytosti, a predsa majú byť spolu v harmónii. Poďme ju hľadať!

-tje-
Pozn. autora: Tristan (Brad Pitt) je jeden z hl. hrdinov amer. filmu Legenda o vášni z r. 1995.