Zimný typ

Chladná a vášnivá

   V predchádzajúcich číslach Miriam sme vám predstavili tri typy žien, nazvané podľa ročných období na základe farebnej typológie. Zaoberali sme sa ich charakteristickými znakmi a zľahka sme načrtli, čo je pre tieto farebné typy jedinečné a aké farby oblečenia a mejkapu ich prirodzenú krásu zdôrazňujú.

   Prišla zima a s ňou náš posledný farebný typ. Zimný. Krásny a studený... ako zima sama.

 

   V zime vládne v prírode veľký kontrast. Tmavé kmene stromov bez lístia tvoria výrazné kontúry na oslnivo bielom snehu. Borovice, smreky, jedle nadobúdajú výraznú sýtozelenú smaragdovú farbu a krvavočervené neobraté šípky sa odrážajú od trblietavej inovati na vetvičkách kríkov. Všade vládne chlad a výrazné sýte farby.

   Takto poeticky by sa dala opísať žena - Zima. Alebo dvoma slovami - Snehulienka a južanka.

   O Snehulienke je z klasických rozprávok všeobecne známe, že bola biela ako sneh a vlasy mala čierne ako eben. Bola teda plná kontrastov. Určite (o tom som presvedčená) mala intenzívnu farbu očí odrážajúcu sa od jasného očného bielka. Ak mala modrú či zelenú farbu očí, tak to bola naozaj výrazná modrá alebo zelená. A ak jej oči boli tmavohnedé (nie orieškové), s vysokou pravdepodobnosťou boli tiež výrazné, priťahujúce pozornosť. Oči zimného typu pôsobia vždy jasne, nie zastreto, tlmene ako oči žien letného typu.

   Ženu – južanku poznáme asi každý (Talianka, Španielka...) Typicky tmavé vlasy, tmavé oči, počerná pleť s olivovo studeným, sýtym nádychom. Skvelo sa opaľuje dohneda a aj opálená pokožka má stále elegantný olivovo studený podtón.

 

   Žena – Zima je teda kombináciou Snehulienky a južanky. A keďže výnimka potvrdzuje pravidlo, do zimného typu patria aj niektoré pravé blondíny. Ich blond vlasy sú výrazne popolavo plavé, farba dú-hoviek je intenzívna (ľadovomodrá alebo tmavohnedá), pokožka s olivovým nádychom, ktorá sa vznikajúco opáli. Na rozdiel od jemnejšieho blond letného typu, je blondínka - Zima farebne výraznejšia, pokožka, farba očí a farba vlasov kontrastnejšia.

 

   Farby zimy sú najstudenšie a najjasnejšie zo všetkých farieb. Zimnému typu mimoriadne pristane práve to, na čo by si ostatné typy mali dávať pozor – snehobiela a uhľovočierna. Z ostatných farieb to je napr. sýta rubínová, šarlátovo červená, krikľavá ružová. Zo zelených je ideálne voliť jasné studené odtiene alebo krásnu borovicovú a jej príbuznú smaragdovo zelenú. Z modrej určite nesklame odtieň kráľovskej modrej či až azúrovo modrej. A ak žltá, tak výrazná citrónová. Pri teplej Jari a Jeseni platí žltý princíp, pri studenej Zime (a Lete) zas princíp modrej. Všetky farby musia mať modrastý podtón.

 

   Ak neviete v obchode zistiť farbu, či je studená alebo teplá, použite malý trik. Skúste ju priložiť k farbe, ktorú viete jasne zaradiť medzi studené alebo teplé. Ak je s ňou zisťovaná farba v kontraste, patrí do opačnej farebnej škály. Ak je s ňou v harmónii, patrí do tej istej škály. Ak ste ešte stále zmätená a nerozhodná, môžete na zistenie, či skúmaný tón odevu patrí do vašej palety, použiť aj šperky: striebro, biele zlato, štras a biele perly krásne vyniknú na studenom podklade. Naopak žlté zlato, český granát, tyrkys, jantár a šperky z drevených a kožených materiálov sa zaskvejú na teplých tónoch. Stačí ich priložiť k látke. Ak šperk akoby „zhasne“, zmatnie, nepatrí do tej istej palety ako daná farba na látke. A sme doma.

 

   Pozor! Všetky tieto skúmania je dôležité robiť na dennom prirodzenom svetle. Umelé osvetlenie skresľuje farby. Napr. v neónovom osvetlení sa aj teplé farby správajú ako studené.

 

Aký mejkap je vhodný pre Zimu?

   Aj tu platí pravidlo – menej je viac. Aby zimný typ nevyzeral lacno, musí rozumne zachádzať s farbami pri líčení. To znamená, použiť menej farieb, o to však výraznejších. Podklad by mal mať studenú béžovú farbu (nie žltkastú). Pokiaľ sú očné tiene studené a jasné, Zima môže experimentovať s rôznymi farbami. Od bielej, cez ružovú, modrú, sivohnedú atď. až po čiernu. Čoho by sa mala vyvarovať pri výbere rúžu, sú tmavé a nevýrazné farby. Ideálna farba rúžu je jasná a chladná. Tým, že Zimy majú tvár s výraznými kontúrami a farby ich pleti a vlasov, dúhovky a očného bielka ostro kontrastujú, nemusia si vôbec líčiť lícne kosti. Tým sa zachová ostrý kontrast jej sfarbenia.

 

Prosím, neprehliadnite!

   Ženy – Zimy s olivovou pleťou sa často omylom považujú za jesenný typ a prispôsobujú tomu aj svoj mejkap. Väčšine z nich to naozaj neprospieva. Vyzerajú choro, pleť sa tvári zvädnuto a akoby bola zhrubnutá. O triedu vyššie vyzerajú, keď sa nalíčia svojimi farbami.

   Žena – Zima sa však vo väčšine prípadov ani nepotrebuje nalíčiť. Ako keby sa už taká narodila – výrazné oči, pery a vlasy skrývajú v sebe posolstvo Boha, pre ktorého je aj kontrast v tajomnej harmónii...

 

P.S.: Viete, že na Slovensku prevažuje práve studený zimný farebný typ?

Lenka Vavráková