Univerzálna pomocníčka

   Máte radi hádanky? Tu je jedna z chémie. Je to biely kryštalický prášok, ktorý sa teplom rozkladá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý. Možno vám pomôže popis – máme to bežne doma, je to biele sypké a začína sa to na S alebo skôr chemická skratka NaHCO3? Rozlúšnenie hádanky je až priveľmi obyčajné. Obyčajná sóda bikarbóna. Najbežnejšie ju gazdinky používajú pri pečení na kyprenie cesta. Známy je aj recept starých mám – pri „pokazenom žalúdku“ požiť na špičku noža sódy bikarbóny a zapiť vodou.

   Sóda však dokáže aj výborne neutralizovať pachy a čistiť, preto sa môže stať užitočnou pomocníčkou v domácnosti. Jej biologická rozložiteľnosť z nej robí ekoprostriedok, pričom aj cena je prijateľná. Mnohostranné využitie dokazuje aj zopár nasledujúcich tipov.

 

   Proti pachom v chladničke stačí, ak vytriete vnútro špongiou namočenou vo vode so sódou, prípadne na dlhší čas umiestnite sódu v otvorenej miske do rohu chladničky, kde bude pôsobiť ako pohlcovač pachov.

   Podobne je možné neutralizovať pachy v odpadkovom koši, v taškách so športovou a rybárskou výstrojou či v pelechoch zvieracích domácich miláčikov nasypaním jemnej vrstvy sódy.

   Aby vaša práčka či umývačka nezatuchla, je vhodné posypať prázdne dno hrubšou vrstvou sódy bikarbóny. Pri nasledujúcom praní či umývaní ju nie je potrebné oplachovať, práve naopak, jej prítomnosť zvýši účinnosť prania a umývania.

   Proti výraznému pachu dosky na krájanie pôsobí domáca čistiaca ekopasta vyrobená zmiešaním sódy s trochou octu.

   Naneste, vydrhnite a opláchnite. Táto pasta dobre očistí aj rúru na pečenie či záhradný gril. Pastu naneste, nechajte pôsobiť cez noc a potom vydrhnite a umyte vodou.

   Sóda bikarbóna je nápomocná aj v boji proti roztočom, plesniam a zápachu v kobercoch, čalúnenom nábytku či látkových povrchoch sedadiel v aute. Poprášte suchý povrch, votrite kefkou, vyčkajte hodinu a povysávajte.

   Na odstránenie pachov a vyčistenie silne znečistených rúk použite roztok sódy bikarbóny vo vode (3 diely sódy a 1 diel vody).

   Na vyčistenie termosiek a detských fliaš nasypte 1 lyžičku sódy, zalejte horúcou vodou, uzavrite a dobre pretrepte a vypláchnite.

   Sóda je pomocníkom aj v exteriéri. Napr. buriny v škárach chodníkov sa zbavíte, ak ju posypete sódou. Pri manipulácii dávajte pozor, aby sa nedostala tam, kde chcete, aby rastlinstvo rástlo.

   Sóda pri zahriatí vylučuje oxid uhličitý, ktorý zamedzuje prísunu kyslíka, preto je posypaním možné uhasiť malý požiar na záhradnom grile. Na tento účel je vhodné zadovážiť si sódu v pol kilovom balení.

   Posledný tipom je domáce bielenie zubov. Pripravte si zmes sódy bikarbóny a prášku do pečiva. Zmes naneste kefkou na zuby len v malom množstve. Chvíľku vyčkajte, neprehĺtajte, dôkladne viackrát vypláchnite a umyte pastou. Bielenie sa neodporúča častejšie ako raz za dva až tri mesiace.

 

Eva Nipčová