Špagátová guľa

Budeme potrebovať:

špagát – prírodný či z umelého materiálu

vodné sklo

nádobu na namáčanie špagátu

balón

vazelínu (môže byť, no nemusí)

 

Postup práce:

Nafúkneme si balón či balónik, podľa toho, akú veľkú guľu si želáme. Môžu to byť malé dekoratívne guľôčky, ale aj veľká guľa, ktorá môže súčasne slúžiť ako lampa. Len treba zohnať balón tvaru gule. Prakticky však možno použiť aj iné tvary, pekne vyzerajú aj špagátové srdiečka (dostať kúpiť balóniky v tvare srdca).

 

Balón môžeme zľahka natrieť vazelínou, aby sa dal neskôr z gule ľahko vytiahnuť. Podľa mojej skúsenosti to však ide celkom dobre aj bez natierania.

 

Vodné sklo si nalejeme do nádoby. Mimochodom, kedysi sa do neho nakladali vajíčka na zimu. Je to starý prostriedok, kúpiť sa dá v predajni farby-laky. Pozor, je to prostriedok, s ktorým by nemali pracovať deti! Myslím, že nie je jedovatý, ale tým, že zasychá, môže dráždiť kožu. Odporúčam použiť gumené rukavice, dobre sa pracuje s tenučkými, ktoré dostať napríklad v zdravotníckych potrebách.

 

Špagát namáčame do vodného skla a postupne ním obtáčame balón. Koľko z neho použijete a ako budete viesť šnúru, je na vašej fantázii. Ak budeme robiť lampu, navrchu treba nechať dieru s priemerom asi 5 cm, aby sme do gule mohli spustiť žiarovku. Keď máme celý balón poobtáčaný špagátom, necháme ho vysušiť. Doba sušenia je približne 24 hodín.

 

Potom balón jednoducho praskneme a vyberieme cez niektorú škáru. Deti sa prasknutiu isto budú tešiť, len pozor na oči, balón je polepený a stvrdnutý od vodného skla, privrite oči alebo si dajte okuliare. Hotovo.

 

(Pokiaľ vám postačí menej trvácna, ale pre deti úplne neškodná verzia tohto výrobku, môžete namiesto vodného skla použiť cukrovú vodu.)

Jana Tekerová