Celiakia

   Celiakálna choroba alebo gluténsenzitívna enteropatia je charakterizovaná poškodením sliznice tenkého čreva sprostredkovaného imunitným mechanizmom. Spúšťacím faktorom je glutén, bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách, a to pšenici, raži, jačmeni a ovse.

   V súčasnosti sa v Európe celiakia vyskytuje v pomere 1:200 až 1:300 obyvateľov. Prejaviť sa môže u detí od 6. mesiaca veku (po prvom zaradení detských kašičiek z obilnín do stravy) do 10.-12. roku. U dospelých sa príznaky celiakálnej choroby môžu prejaviť medzi 30. a 50. rokom života.

   Celiakia sa u detí prejavuje väčšinou klasickými príznakmi celkového neprospievania, poruchou rastu, podvýživou, u dospelého sa môže prejaviť len úbytkom hmotnosti. Ďalšími príznakmi u detí aj dospelých môžu byť nadúvanie, kŕčovité bolesti brucha, objemné mastné stolice, hnačky a príznaky spôsobené nedostatočným vstrebávaním živín, ako sú tuky, bielkoviny (prejavuje sa opuchmi), minerálov (hlavne vápnik a železo), žlčových kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch. Z týchto dôvodov dochádza k poruchám tvorby a vývoja kostí (osteoporóza) so zvýšeným rizikom vzniku zlomenín dlhých kostí a stavcov chrbtice (ako dôsledok nedostatku vitamínu D a vápnika). Ďalšími možnými príznakmi sú anémia pri nedostatku železa a kyseliny listovej, kŕče a zášklby pri nedostatku vápnika a horčíka, pacienti môžu horšie vidieť (nedostatok vitamínu A), môžu mať krvácavé prejavy pri zníženom vstrebávaní vitamínu K.

   Celiakia sa môže prejavovať aj asymptomaticky, čiže bezpríznakovo. Takáto forma je však rovnako nebezpečná ako ostatné formy celiakie. Preto je vhodné pátrať po pacientoch s bezpríznakovou celiakiou v tzv. rizikových skupinách, ako sú príbuzní pacientov s celiakálnou chorobou, pacienti s cukrovkou liečenou odmlada inzulínom, pacienti s chorobami štítnej žľazy, u ktorých je celiakia častejšia. U neliečených celiatikov sa okrem zníženého vstrebávania živín, minerálov a vitamínov pozoroval aj 20x častejší výskyt nádorového ochorenia tenkého čreva – lymfómu.

   Pri vyslovení podozrenia na celiakálne ochorenie, či už s plne vyvinutými príznakmi ochorenia, hnačkách, anémii alebo bolestiach brucha inak nevysvetlených, lekár začne diagnostický program. Tento program obsahuje odber krvi s vyšetrením krvného obrazu, biochemických ukazovateľov, ako je hladina minerálov, dusíkatých katabolitov, bielkovín a vyšetrenie hladiny protilátok proti gliadínu, sérovej transglutaminázy a orgánových protilátok – protilátky proti endomýziu a retikulínu. Ďalšou možnosťou je vyšetrenie resorpčnej schopnosti črevnej sliznice či vyšetrenie črevnej priepustnosti, ktoré nám podá informáciu o stave črevnej bariéry. Definitívne rozhodnutie, či ide o celiakálnu chorobu, však prinesie až biopsia (odobratie vzorky) sliznice tenkého čreva. Diagnózu potvrdí zlepšenie stavu pacienta a normalizácia mikroskopického obrazu sliznice tenkého čreva po nasadení bezlepkovej diéty. Táto normalizácia nastáva niekedy v priebehu 1-2 týždňov, niekedy až za 2-3 mesiace.

   Jedinou liečbou celiakálnej choroby je dodržiavanie bezlepkovej diéty. Lepok je obsiahnutý v pšenici, raži, jačmeni, ovse. To znamená, že tieto obilniny a všetky výrobky z nich pripravené musia byť z diéty vylúčené. Ide predovšetkým o múku, chlieb (nielen biely, ale aj tmavý), žemle, rožky, bagety, knedle, pizzu, bežné buchty, koláče, múčniky, oplátky, cestoviny, krupica, ovsené, pšeničné a jačmenné vločky, müsli, kašičky, pokrmy obaľované strúhankou či v cestíčku, polievky so zápražkou a zahustené, polievky vo vreckách, diétne sucháre, konzervy, pivo, salámy a údeniny s výnimkou bezlepkových. Zakázané v rámci bezlepkovej diéty sú tiež sušienky a oplátky. Zásadou je, že si treba hneď pri nákupe prečítať zloženie tej-ktorej potraviny a zistiť, či obsahuje lepok alebo nie. Často najmä v akútnej fáze ochorenia pacient neznáša mlieko. Je to dané zničením povrchovej časti sliznice tenkého čreva, v ktorej sa tvoria enzýmy štiepiace mliečny cukor. Pacienti majú potom pocit plnosti, plynatosti, môžu mať hnačky. Viac ako 50 % pacientov po úprave sliznice toleruje mlieko, časť z nich toleruje mlieko len v obmedzenom množstve a u niektorých celiatikov ostáva neznášanlivosť mlieka doživotne.

   Aby ste nahradili stravu, ktorú máte zakázanú, musíte jesť veľa zemiakov, strukovín, ryže, kukurice a orechov. Pri varení používajte kukuričnú, ryžovú a sójovú múku. Zaraďte do svojho jedálneho lístka veľa čerstvej zeleniny a ovocia, vajcia, mlieko a syry, mäso, hydinu a ryby. Stravu môžete tiež obohatiť výrobkami z pohánky, prosa, tapioky, amarantu, sladkých zemiakov, sorga (africké proso), orechovej múky.

   Výrobky podľa obsahu lepku rozdeľujeme na prirodzene bezlepkové a bezlepkové po úprave – to sú výrobky, z ktorých bol lepok odstránený a zvyšné množstvo lepku neprekračuje 1mg/100g výrobku, napr. bezlepkový pšeničný škrob. Bezlepkové výrobky sú graficky označené preškrtnutým klasom a označené slovami: „bez lepku“, „gluten-free“, „gluten-frei“, „gliadin-fri“, „sin gluten“, „sans gluten“, „senza glutine“. V prípade, že výrobok nie je priamo označený preškrtnutým klasom alebo slovne, musí sa celiatik podrobne oboznámiť so zložením výrobku. Pokiaľ na obale výrobca uvádza, že bol do výrobku pridaný škrob, treba sa takého výrobku vzdať. Existujú tiež zmesi na prípravu bezlepkového chleba, rôzne druhy sójových, ryžových, zemiakových či kukuričných múk, ďalej sú to múky zmesné, bezlepkové cestoviny, rôzne druhy bezlepkového pečiva. V špecializovaných obchodoch je možné zakúpiť si bezlepkové výrobky. Združenia celiatikov pravidelne uverejňujú aktualizovaný zoznam bezlepkových výrobkov a nápaditých receptov. Základné potraviny dostane pacient aj na recept od svojho lekára, v tomto prípade poisťovňa časť výrobkov prepláca.

   Otázkou je tiež, ako dlho dodržiavať bezlepkovú diétu. Pri celiakii je táto diéta doživotná. Už aj malé opakované diétne chyby vedú k poškodeniu sliznice čreva, často bez akýchkoľvek klinických prejavov. Najmä v dospelosti a u dospievajúcej mládeže je vedomé porušovanie bezlepkovej diéty veľmi časté a bagatelizované, čo môže po rokoch viesť k závažným zdravotným problémom, ktoré navonok nesúvisia s celiakiou. Sú to napr. znížená schopnosť otehotnenia, kožné prejavy, ale aj možnosť patologických zhubných zmien črevnej sliznice či odvápnenie kostí – osteoporózy – v dôsledku zníženého vstrebávania vápnika.

MUDr. Mária Falatová

Môj život s celiakiou

Pred 2 rokmi som sa zaradila medzi celiatikov. Spočiatku hrôza – veď som ich celý život ľutovala – no, skúsim tú diétu, vravím si, a uvidí sa. Nechcela som veriť vlastným očiam! A telu. :-) Už dva roky nemám migrénu. Predtým som ledva zvládla tri deti, dnes mi nerobí problém piate tehotenstvo. Spočiatku som v jedle občas „zhrešila“, hlavne na oslavách, keď som neodolala zákusku... ale ihneď som pochopila, že tá minúta pôžitku mi nestojí za hlavybôľ a malátnosť po celý ďalší deň. Učím sa disciplíne, už si viem ľahšie odriecť kadejaké ľahko dostupné „hlúposti“. Asi som potrebovala nejakú diagnózu, aby som viedla striedmy život. A teraz má naozaj celkom inú kvali

Lucia, 40 r.