Letný typ

Tajomná a romantická

 

   Boh tvorí krásne veci a miluje harmóniu, keď všetko do seba zapadá. Naše vlasy, pokožka a oči spolu farebne harmonizujú. Ale k rôznym typom pleti či farbe očí a vlasov sa hodia rôzne farby oblečenia a doplnkov. Každá z nás je iná. Všetky však chceme vyzerať čo najlepšie, sympaticky a príjemne. Ako na to?

   Podľa farebnej typológie, t. j. vedy zaoberajúcej sa určovaním farebného typu človeka sa delíme na 4 typy nazvané podľa ročných období. Jar a jeseň sú farebne teplé, platí pri nich princíp žltej. Leto a zima, naopak, radíme medzi studené farebné obdobia. Tu používame princíp modrej.

   Keď sa žena so studeným tónom pokožky a vlasov nalíči rúžom so žltkavým podtónom, narúša svoju prirodzenú farebnú harmóniu. Niečo nám na nej nesedí, hoci často ani nevieme povedať čo. Žena s teplým farebným odtieňom pleti zas napríklad v staroružovom oblečení vyzerá chorľavo.

   „Bleduli“ sa nehodia kontrastné farby, zato omnoho výraznejšej južanke veľmi pristanú... Aké farby teda zvoliť?

   Skúste zistiť, aký farebný typ ste, a prispôsobte tomu svoj šatník i líčenie...

   V minulom čísle Miriam sme odkryli tajomstvo jarného typu, dnes si bližšie predstavíme ženu – leto.

 

   Leto. Krásne a voňavé. Horúci vzduch, voda, zmrzlina, ovocie, obdobie dovoleniek a romantiky. 

   Azda nikdy s takým zaujatím a vášňou nepozorujeme západ či východ slnka ako v lete... A prenádherné noci naplnené zvukmi cvrčkov, kŕkaním žiab, šušťaním trávy! V žiadnom inom ročnom období nevznikne toľko ľúbostných opojení ako práve v lete. Keď mám pred sebou letnú krajinu, mám chuť zahryznúť sa do jej krásy vypranej slnkom. 

   A tie farby! Jasné, veselé, a predsa akoby zastreté, vysušené slnkom či pokryté prachom z dopukanej zeme.

   Také tajomné a romantické sú aj ženy patriace do letného farebného typu. Hádam ani jednému z ostatných typov tak veľmi nepristanú kvietky, nežné oblé vzory, jemné tkaniny a nenápadné doplnky ako práve letnému.

   Ako zistím, či som letný typ, alebo nie?

   Leto môže mať viacero typov sfarbenia pokožky – jemné olivovobéžové (nikdy však nedosiahne sýtosť olivového sfarbenia zimného typu), svetlé, takmer mliečnobiele (ťažko sa opaľuje) alebo ružové, s dobre prekrvenou pokožkou. Všetky tri typy majú spoločnú charakteristiku: modrastý, chladný podtón. Ak sa na tejto pleti vyskytujú pehy, sú skôr sivohnedé, nikdy nie zlatisté ako pri jarnom type.

   Leto má studené farby, príbuzné so zimnými, nedosahujú však ich intenzitu. Sú akoby vypraté, nie také sýte ako zimné farby. To platí aj o vlasoch. Nie sú vyslovene čierne, sýtohnedé ani oslňujúco blonďavé – skôr niečo medzi tým. Ak blond, tak jemný, popolavý, ak bledá či stredne hnedá, tak jemná a tlmená. Ak sa v nich na slnku zjavia červenkasté záblesky, je to v poriadku. Nejde o iný typ. Sú to červené pigmenty, charakteristické pre indoeurópsku rasu. Aziati majú zas modrý lesk.

   Mnohé letné ženy sa nevedia zmieriť so svojou farbou vlasov. Zdá sa im nevýrazná. Preto radi experimentujú – žiaľ, často to zle dopadne. Ak sa žena rozhodne prefarbiť na červeno (niektorým to pristane), rozhodne by mala voliť farby so studeným odtieňom, nie s teplým zlatooranžovým! Pre oživenie letných vlasov je vhodný buď svetloplavý alebo jemný striebristý melír, alebo zvýraznenie popolavého odtieňa ich farby. Efekt je naozaj vynikajúci! Oči ženy tohto typu pôsobia akoby zastreto, lebo očné bielko je mliečnobiele a nevytvára výrazný kontrast s dúhovkou.

   Špeciálne pri líčení tohto farebného typu platí: menej je viac. Letné typy sú v niečom také jemné, že akékoľvek výrazné líčidlo potlačí ich tajomnú mäkkosť a vyzerajú vulgárne.

   Podkladové bázy sa používajú v odtieni pokožky, majú byť ľahké, akoby vzdušné, aby elegantná pleť tohto typu mohla „dýchať“. Výrazné červené rúže a sýte čierne kontúrky na oči sú tabu. Pozor, ak máte blond alebo bledohnedé mihalnice, vyvarujte sa čiernej maskary. Budete pôsobiť umelo, staršie, bez vkusu a unavene.

   Perleť a jemné, akoby mäkké studené farby, to je to, čo v letnom mejkape pozdvihne noblesu a tajomnosť pleti. Lesky a rúže majú byť nežné ružovkasté, béžové, bordové, s nádychom do fialova, kontúrky na oči maximálne tmavosivé alebo hnedé, tiene veľmi decentné, studená tmavosivá alebo hnedá maskara. Celé líčenie by malo byť tón v tóne. Žiadne kontrasty. A naozaj jemne, jemne. Žena by mala vyzerať akoby nenamaľovane, a pritom sviežo a zdravo.

   Aj pri oblečení je ideálne uprednostňovať jemné romantické farby, nie kontrastné a sýte. Okrem teplých farieb je pre letný typ nevhodná čierna a žiarivo biela. Sú príliš výrazné. Ako náhrada za ne sa volí mliečnobiela farba a tmavosivá či hnedá. Posledné dve by však mali byť akoby viackrát vyprané či vyšúchané, aby pôsobili elegantne. Z ostatných studených odtieňov môže letná žena používať, aké chce, ak dodrží pravidlo: žiadne výrazné, kontrastné farby. Vzory by mali byť jemné, budiace dojem zahmlenosti, látky vzdušné (šifón, hodváb, satén, jemná bavlna a pod.). Ideálne sú romantické doplnky, napríklad jemné perly alebo zašlé, staré striebro. Štras, veľa ligotavého či naleštené striebro patria extravagantnému typu pre letný typ sú príliš ťažké a výrazné.

   Ak by som mala zhrnúť do jedného slova, čo letným ženám pristane, napísala by som HARMÓNIA v mejkape, oblečení a doplnkoch. Vtedy vynikne a vnímame ju ako tajomnú, romantickú ženu plnú prísľubov.

Lenka Vavráková