„Babka k babce – budú kapce!“

   Sporíte alebo patríte k ľuďom, ktorí šetriť nevedia?

   Tvoríte si rezervy pre prípad nepredvídaných okolností alebo v prípade pokazenej práčky či auta bez váhania siahnete po úvere?

   Možno by ste aj šetrili, uvedomujete si význam „skrytých zásob“ pre prípad núdze – ale nemáte z čoho?

   Ak ani vám na konci mesiaca na účte nič nezostane a ste radi, že zvládate zaplatiť povinné mesačné výdavky, potom patríte medzi 40 % Slovákov, ktorí v nedávnom prieskume uviedli, že z mesačnej výplaty nedokážu usporiť ani 1 euro.

 

Majte v tom jasno!

   Fakt je, že sporiť treba. Ak, samozrejme, máte pravidelný príjem a ten je aspoň o niečo vyšší ako povinné mesačné výdavky. Ak nemáte predstavu o tom, kam vaše peniaze „odchádzajú“, môžete si vo vašej banke dať vypracovať tzv. finančnú diagnostiku, teda prehľad vašich príjmov a výdavkov podľa jednotlivých oblastí (náklady na bývanie, stravu, auto, mobil, poistenie, záľuby…) Takáto diagnostika odhalí, ktoré výdavky sú naozaj nutné a koľko prebytku vám zostáva na nepovinné výdavky. A práve tu odhalí potenciál na sporenie. Možno budete prekvapení, aké máte rezervy!

 

Začnite už dnes!

   Druhým fakt je, že na sporenie nie je nikdy priskoro. Mladí ľudia si často myslia, že majú ešte čas, nemyslia ani na krátkodobé rezervy, nehovoriac o sporení na dôchodok… Ak bývajú s rodičmi, nemajú výdavky na bývanie, žiadne záväzky. Potom si však založia rodiny, prídu deti – a finančná rezerva by sa veľmi zišla. Vtedy si už uvedomíme význam sporenia – avšak v tomto období už prebytok príjmov nie je taký výrazný, pretože pribudli rôzne povinné výdavky.

 

Ako sporiť?

   Ak si nie ste istí, či by ste dokázali časť svojich príjmov pravidelne mesačne odkladať, vyskúšajte si to najprv nezáväzne, t. j. odkladajte určitú čiastku bokom. Keď si na to zvyknete a dokážete to, môžete si záväzne vybrať niektorý zo sporiacich produktov bánk alebo životných poisťovní.

   Osvedčeným receptom je trvalý príkaz. Tak, ako vám z účtu odídu mesačné povinné výdavky na elektrinu, plyn, internet, mobilný telefón atď., odíde aj vami stanovená čiastka na sporenie. To, čo vám na bežnom účte zostane, je váš voľne disponibilný zostatok.

   Ak to urobíte naopak, t. j. necháte si všetky peniaze na účte a voľne ich používate na viac či menej potrebné výdavky, vždy sa nájde niečo, čo si ešte „potrebujete“ kúpiť – a neušetríte nič.

 

Ideálne sporenie:

   Nevkladajte všetky prostriedky na jeden produkt, ale si ich rozumne rozložte podľa účelu a obdobia sporenia. Najvhodnejšie je rozdeliť každú usporenú čiastku na tri skupiny – krátkodobé, strednodobé a dlhodobé sporenie. 

   Krátkodobé sporenie (v horizonte 1 až 2 roky) je vytváranie finančnej rezervy na nepredvídané životné situácie, ako sú pokazené spotrebiče, dlhodobá PN, strata zamestnania… Mala by byť v rozpätí 6 až 12 mesačných príjmov rodiny a uložená na krátkodobom produkte s možnosťou okamžitého výberu. 

   Strednodobé sporenie je sporenie v horizonte 5 až 10 rokov, ktorým chceme splniť naše plány a sny, akými sú dovolenka, kúpa nového auta, vzdelanie našich detí… pre Pretože neplánujeme počas daného obdobia predčasne vyberať, môžeme ich ukladať na viazané produkty s vyšším výnosom. 

   Dlhodobé sporenie je napr. životné poistenie so sporením alebo sporenie na dôchodok, tzv. III. pilier. To sa uzatvára na 10 rokov a dlhšie. Hlavným cieľom životného poistenia je zabezpečiť seba alebo svoju rodinu v prípade poistnej udalosti, akou sú trvalé následky úrazu, ťažké choroby či smrť. V prípade dôchodkového sporenia je cieľom zabezpečenie určitého životného štandardu aj počas dôchodkového veku, keď budete dostávať zhruba len 40% príjmu, na ktorý ste boli zvyknutí.

 

Vyberte si správne

   Finanční poradcovia v bankách a iných sporiacich inštitúciách vyberú pre vás produkt, ktorý najviac vyhovuje vašim predstavám. Môžete však tiež natrafiť na poradcu, ktorý vás chce presvedčiť na produkt, ktorý mu práve chýba v plnení osobného plánu, i keď pre vás nie je práve ideálny… V praxi sa často stáva, že klient vloží celú svoju rezervu na 10-ročný produkt bez možnosti výberu a potom vyberá predčasne s vysokými sankciami alebo naopak, že peniaze, ktoré nepotrebuje aj niekoľko rokov, uloží na krátkodobom produkte, prakticky bez akéhokoľvek zhodnotenia.

   Preto majte vždy na pamäti vyššie uvedené rozloženie sporenia na tri časti a nikdy nevložte všetky úspory len na jeden produkt od jednej inštitúcie.

Rady finančnej poradkyne pre vás spracovala Beata Michelčíková