Aby bola Venuša zdravá

   Telo nám bolo darované a jeho zdravé fungovanie nie je bezpodmienečná samozrejmosť. Aj v čase, keď sa cítite zdravé, treba vnímavo rozpoznávať signály svojho tela a aktívne pristupovať k starostlivosti o vlastné zdravie. K bežnej starostlivosti patrí pestovanie zdravého životného štýlu, zdravé stravovanie, primeraná pohybová aktivita, spánok, absolvovanie preventívnych prehliadok, vyhýbanie sa nikotínu a alkoholu. Pravidelnou súčasťou tejto starostlivosti by sa malo stať po dvadsiatom roku veku samovyšetrovanie prsníkov.

 

Prečo je samovyšetrovanie prsníkov také dôležité?

 

   Pravidelné samovyšetrenie vedie k včasnému odhaleniu závažného ochorenia – karcinómu prsníka. Carcinóma mammae, v preklade rakovina prsníka, je závažné zhubné ochorenie prsnej žľazy. Toto ochorenie je na prvom mieste zhubných ochorení vyskytujúcich sa u žien. Kľúčovú úlohu tu hrá čas. Pravdepodobnosť vyliečenia je vysoká, ak sa ochorenie zistí a lieči v počiatočnom štádiu. Naopak, ak sa zhubné ochorenie diagnostikuje a lieči v pokročilom štádiu, prípadne sú už prítomné metastázy – vzdialené ložiská zhubného bujnenia –, prognóza je väčšinou nepriaznvá. Treba poznamenať, že nie každá „hrčka“ na prsníku je rakovina, ľahkovážne sa však na to nespoliehajte. Včasné odhalenie ochorenia vám môže doslova zachrániť život.

 

Ako často samovyšetrenie opakovať a kedy je najvhodnejší čas?

 

   Pravidelne raz za mesiac. Pre hormonálne zmeny prebiehajúce v tele ženy počas menštruačného cyklu je najvhodnejším dňom deň hneď po skončení menštruácie.

   U žien po prechode sa odporúča samovyšetrenie rovnako raz za mesiac, v prvý deň mesiaca.

 

Ako spoznám, že som zdravá?

 

   Prsník dospelej ženy sa skladá prevažne z tuku a zo žľazového tkaniva. Žľazové tkanivo pozostáva zo žľazových lalôčikov, ktoré pokračujú do mliekovodov a tie vyúsťujú do prsníkovej bradavky. Hlavná funkcia žľazy je tvorba mlieka v období, keď žena dojčí dieťa. Aj dojčenie znižuje riziko nádorového ochorenia prsníka. Prsník vyživujú cievy, ktoré privádzajú a odvádzajú krv. Ďalej sú v ňom lymfatické cievy a lymfatické uzliny, ktoré pôsobia ako filtračné stanice a sú súčasťou imunitného systému. Prsník spočíva na veľkom prsnom svale, ktorý sa tiahne od hrudnej a kľúčnej kosti ku kostiam ramenného kĺbu.

   Zdravý prsník je pri pohmate hladký a keď naň tlačíte, je ako extra pevný vankúš.

   Zhubné ochorenie vzniká v žľazovom tkanive. Prejavom je hrčka alebo uzol, ktoré zistíte pri pohmate. Ďalšími varovnými signálmi sú: zmena farby kože prsníka, zmena tvaru alebo symetrie prsníka, vpadnutie alebo iná deformita bradavky, výtok z bradavky. Pri akejkoľvek zmene prsníka, ktorú pozorujete z mesiaca na mesiac, je nevyhnutná včasná konzultácia s odborníkom! Môže to byť gynekológ alebo lekár špecializovanej prsníkovej ambulancie.

 

Ako pri samovyšetrení postupovať? 

 

   1. Vyzlečená do pol pása sa postavte pred zrkadlo a pri dobrom osvetlení pohľadom pozorujte prsníky. Ruky majte pripažené. Normálne je, ak jeden je o trošku väčší ako druhý. Všímajte si najmä neobvyklú farbu kože prsníkov vrátane bradaviek a dvorcov. Ďalej to, či koža na niektorom mieste nie je vrásčitá, vydutá alebo, naopak, vtiahnutá. Pozorujte bradavky a dvorce, či na nich nie sú zmeny podobné ekzému a či sa niektorá bradavka nevťahuje dovnútra. 

   2. Ostaňte pred zrkadlom, ruky vzpažte nad hlavu a opakujte predchádzajúce pozorovanie. Obe bradavky by teraz mali byť v rovnakej výške. Pomaly sa celá pootočte doprava a doľava.

   3. Ľahnite si na lôžko. Na vyšetrovanej strane si dajte malý vankúšik alebo zložený uterák pod lopatku a ruku si podložte pod hlavu tak, aby ste mali vyšetrovaný prsník vo vyvýšenej polohe. Bruškami (nie končekmi!) troch stredných prstov ruky kĺzavým pohybom skúmajte celý prsník – ľavý pravou rukou. Pohyb môžete viesť vodorovne a zvislo (tzv. líniová metóda) alebo postupovať špirálovito od vonkajších okrajov prsníka smerom do stredu k bradavke (tzv. kruhová metóda). Prsník môžete prehmatať aj lúčovito, smerom od bradavky k vonkajším okrajom prsníka. Nech už si zvolíte ktorýkoľvek spôsob, vždy treba prehmatať celý prsník vrátane podpazušnej jamky a hornej časti hrudníka nad kľúčnou kosťou a pod ňou.

   4. Posaďte sa. Pravý prsník si zľahka zospodu podoprite pravou rukou. Ľavou rukou bruškami (nie končekmi!) troch stredných prstov ruky kĺzavým pohybom skúmajte celý prsník. Pohyb prstov veďte vodorovne a zvislo alebo môžete použiť kruhovú či lúčovú metódu. Týmto spôsobom prehmatajte celý prsník vrátane podpazušia a hornej časti hrude nad kľúčnou kosťou a pod ňou. Jemne stlačte bradavku a pozorujte, či nevyteká nejaká tekutina. Akýkoľvek výtok okrem materského mlieka je varovným signálom! 

   Rovnakým spôsobom vyšetrite ľavý prsník. 

   Ak si budete vyšetrovať prsníky pravidelne, onedlho získate rutinu a samotné vyšetrenie potrvá len chvíľu. Táto chvíľa vám prinesie benefit vedomia, že ste zdravá.

 

Sú potrebné nejaké ďalšie preventívne vyšetrenia?

 

   Vhodné je, aby ženy vo veku 25 až 40 rokov absolvovali preventívne raz ročne ultrasonografické vyšetrenie prsníkov a ženy nad 40 rokov každé dva roky mamografické vyšetrenie.

 

Aká je liečba tohto závažného ochorenia?

 

   Liečba rakoviny prsníka patrí zásadne do rúk odborníkom. Najčastejšie je kombináciou operačnej liečby, ožarovania, chemoterapie a hormonálnej liečby. Dnes už neplatí, že rakovina prsníka je nevyliečiteľnou chorobou. Neplatí však ani to, že ak na chorobu nemyslíme, nepríde. Pri rakovine prsníka sa takáto pštrosia politika určite neopláca. Chceme ešte raz zdôrazniť, že významnú úlohu hrá čas od odhalenia ochorenia po liečbu. Aký dlhý alebo krátky bude, môžete ovplyvniť významne samy, ak budete pravidelne pozorovať svoje telo.

 

   Aj keď príčiny rakoviny prsníka nie sú jednoznačne odhalené, tak ako pri iných ochoreniach, platí dobrá rada. Namiesto jedla, alkoholu a cigariet bojujte proti stresu a užívajte si života smiechom, relaxáciou, pohybom a optimizmom.

Eva Nipčová