FARBÍME HODVÁB II.

TECHNIKA CRASH

   Crash je druh batiky, pri ktorom sa využíva krčenie materiálu. Keď sa na pokrčenú látku nanášajú farby, zaujímavo sa rozlievajú a prelínajú. Výsledok je vždy prekvapenie.

 

Na techniku crash potrebujeme:

hodvábnu šatku alebo šál, zažehľovacie farby na hodváb (farby, ktoré fixujeme teplom), veľkú igelitku, lepiacu pásku, štetec, žehličku.

Najlepšie je začínať večer, aby mohol hodváb v noci uschnúť.

 

Postupujeme takto:

   Dostatočne veľkú igelitku rozstrihneme do obdĺžnika, poriadne nakrčíme a okraje prilepíme lepiacou páskou k stolu alebo podložke. Čím väčšiu igelitku pokrčíme na čo najmenšej ploche, tým hustejšie riasenie vytvoríme.

 

   Šatku alebo šál prepláchneme v studenej vode, len mierne vyžmýkame a položíme na igelitku. Prstami hodváb pozatláčane do záhybov na igelitke, aby sa aj šatka (šál) pokrčili. Snažíme sa, aby nikde nebola viac ako jedna vrstva materiálu, pretože by doň farba nemusela dobre vsiaknuť.

 

   Farby nanášame štetcom jemným ďobkaním na hodváb.

 

   Po nanesení farieb necháme hodváb na podložke cez noc uschnúť (aspoň 6 hodín). Kto je netrpezlivý, môže proces urýchliť aj fénom.

 

   Po uschnutí hodváb rozprestrieme a na stupni bavlna zažehľujeme z rubovej strany aspoň 7 minút.

 

   Nakoniec prepláchneme v studenej vode. Ak sme hodváb žehlili dostatočne dlho pri dosť vysokej teplote, farba by už púšťať nemala.

Veronika Červená