Jarný typ

Veselá a žiarivá

   Každá sme originál. Preto ani naša belošská pokožka nie je vždy biela rovnako. Ani dve plavovlásky nemajú rovnako plavé vlasy. Každej nám pristane niečo iné. A tak je to aj dobré. V populácii Zeme sú – dalo by sa povedať – štyri základné farebné typy. Dnes, v marcovom čísle, načrieme do teplej farebnej škály a pozrieme sa trošku viac na jar.

   Jarná žena je ako celá príroda na jar. Všade rastie svieža tráva, v nej sú rôznofarebné kvietky, stromy kvitnú a počuť spev vtákov. Aj jarný typ je taký – jemný a žiarivý, krehký a veselý.

   Aká je pleť, vlasy a oči tohto zaujímavého typu? Pomôžem si rozprávkou o Zlatovláske. Mala žiarivé blond vlasy ako zlato a modré oči sťa dva drahokamy. Pleť mala zlatistú broskyňovú a na líčkach jej presvital zdravý rumenec. A máme to. Práve sme dostali popis najtypickejšej jari.

   Jar je vlastne jemnou veselou verziou jesenného sfarbenia. Pokožka celého tela zlatistobroskyňovo sfarbená, svieži tón pleti a červeň na líčkach, ktorá zjemňuje každú jar. 

   Pleť je jemná, môže byť bledá až priesvitná. Nemá však modravý, ale žltkastý až zlatistý podtón. Aj keď by bola žena – jar silnejšej postavy, stále bude v jej tvári niečo krehké. Možno preto pôsobia veľmi dlho mlado, akoby sa ich vrásky netýkali. A na dôvažok, prenádherne a rýchlo sa opaľujú. Dokážu zhnednúť úplne do čokoládova či červenohneda. Stačí kúsok slnka a ich pleť s vďačnosťou zareaguje. 

   Farba očných dúhoviek udržuje kontrast k bielku. Oči však nepôsobia tak chladne ako pri zimnom type. Vyslovene tmavé alebo intenzívne zelené oči sú veľmi zriedkavé. Ak sú modré, často v nich môžeme pozorovať malé žlté záblesky. V očiach studeného typu nájdeme niečo podobné len veľmi zriedka. 

   Farba vlasov charakteristická pre našu ženu je zlatistý, prírodný svetlý až tmavý blond, jahodové záblesky vo vlasoch až jemná ryšavá (nie zemitá a sýta). Farba rias a obočia je približne rovnakej intenzity a tónu ako farba vlasov. 

   Aké farby sú vhodné pre tento farebný typ ženy? Svetlé, jasné, jemné a ľahko žiarivé (nie krikľavé!). V nich žena – jar priam rozkvitne a zvýrazní všetky svoje prednosti. Príliš tmavé a sýte farby ubíjajú jej jemnú pleť. Pri konkrétnom výbere nám pomôže už spomínané žlté pravidlo. Všetky odtiene musia mať žltkastý, nie modrý podtón. V praxi to znamená, že ak si mám vybrať medzi staroružovou a lososovoružovou – vyberiem si... ktorú? Áno, lososovú. Staroružová je chladná s modrým podtónom. Lososovoružová je pri nej jednoznačne akoby do oranžova. A v oranžovej je žltá! Týmto sa budeme riadiť pri výbere všetkých ostatných farieb.

   Jar je nádherná, ak je oblečená tón v tóne – t. z. oblečenie v jednej farbe v rôznych odtieňoch. Napr. hnedý kostým s béžovým topom ap.

   Svieže odtiene zelenej akoby prežiarenej slnkom sa výborne hodia k opisovanému farebnému typu. Aj jemná sýtožltá pristane jarným ľuďom. Ešte spomeniem krásny odtieň ovčej vlny – teplá béžová, broskyňová, marhuľová alebo veselá svetlotyrkysová. Jarné typy by sa určite mali vyhnúť čiernej – vyzerajú v nej ako čerstvo mŕtve – a čistobielej farbe – v nej pôsobí ich pleť pergamenovo a zostarnuto. Ak chcú zvoliť bielu do svojho šatníka, bezpodmienečne musí mať žltkavý nádych. Ako farba ošúpaného banánu. Nevyhovujúce sú taktiež všetky studené odtiene, napr. bordová, námornícka modrá, sivohnedá atď. Sú príliš „tvrdé“ na krehký jarný typ.

   Čo sa týka mejkapu, aj tu platí pravidlo: menej je viac. Možno nikomu nepristane tak veľmi prirodzené líčenie ako jari. Jemný podklad prispôsobený farebnému tónu pleti, zlatohnedé či zlatobéžové tiene na oči, priesvitný lesk a dáma je pripravená. 

   Samozrejme, aj jar má viaceré možnosti líčenia. Ide skôr o to, čoho sa má vyvarovať. Tabu je perleť. Ideálne sú rúže s matným efektom alebo lesky bez trblietavých efektov. A ak už sa predsa len neviete zdržať, dôležité je zvoliť lesk so zlatistými zábleskmi.

   Ženy tohto obdobia nemusia používať farbu na líčka, často ju tam už od prírody majú. S farbami v líčení to je ako s farbami v oblečení – biela a čierna sú nevhodné a prírodné odtiene vo svetlých teplých tónoch nemajú čo pokaziť. Špeciálne to platí pri maskarách. Hnedé až teplo čokoládovohnedé maskary sú ideálne a prejasnia farbu jarných očí.

   Čo sa týka doplnkov, najvhodnejší je prírodný materiál. Z kovov jednoznačne teplé odtiene, tzv. žltý (zlato) alebo medený kov. Nevhodné sú všetky strieborné, striebristo pôsobiace materiály. Napr. perly sú aj čierne, aj ružové, aj sivastoperleťové, aj maslovobiele. Jar by mala siahnuť po štvrtom variante. 

   Pri všetkých jej doplnkoch, či už sú z prírodného, alebo iného materiálu, je dôležité, aby pôsobili jemne a ľahko. Ťažké doplnky pôsobia na tomto type vulgárne a jeho typická krehkosť zaniká.

   Ak ste sa identifikovali ako jarný typ a ste Slovenka – gratulujem! Na Slovensku i v susedných krajinách je totiž jarný typ zastúpený minimálne. Zato v Anglicku! Tam možno na každom rohu stretnete zlatovlásku so zdravou červeňou na líčkach.

   V ďalšom čísle sa budeme venovať základnej charakteristike letného typu.

Lenka Vavráková