Netradičný adventný veniec

   Keď sme sa minulý rok zobudili do prvej adventnej nedele, uvedomila som si, že som popri deťoch a ich nekonečných chorobách akosi pozabudla na adventný veniec. Ale čo mama neurobí pre spýtavé detské oči, však?

   Tak, aby sme mohli aj my zapáliť prvú adventnú sviečku, trošku som zaimprovizovala a vznikol trošku alternatívny adventný veniec.

 

   Ak ste aj vy v podobnej situácii alebo sa vo vás len ozýva túžba po zmene zaužívaného, mám pre vás tip, ako si vykúzliť na adventný čas veniec-neveniec.

 

   Pripravila som si pre vás štyri jednoduché variácie.

   Spoločným materiálom v každom z nich sú 4 sviečky a 4 nádobky na sviečky. Zvyšok závisí od vašej predstavy konečného výsledku.

 

   1. Na prvý „venček“ som použila 4 plechové vedierka (nemusia byť príliš veľké, pokojne postačia aj takéto, zhruba 5-centimetrové). 

   Do každého vedierka som vsypala nevylúskané lieskové oriešky, do ich stredu zapichla červenú sviečku a k okraju menšiu vetvičku čečiny.

   Na vedierka som napísala červenou fixou čísla adventných nedieľ a hotovo.

 

   2. Druhá, prírodnejšia podoba adventného venca vznikla použitím štyroch jednoduchých terakotových kvetináčov, ktoré naplníme kamienkami, pieskom alebo aranžovacou hmotou Florex. Prikryjeme vrstvou machu (aby zostal pekný zelený, treba ho vo vykurovaných miestnostiach pravidelne vlhčiť alebo použijeme umelý). Do stredu vložíme bielu sviečku a vlašský orech s číslom príslušnej adventnej nedele. 

 

   3. Tretí pokus, čistý, jemný, zimný, elegantný...

4 biele kvetináčiky (alebo jednoducho akékoľvek natreté na bielo) vyložíme nahusto čečinou a do stredu vložíme bielu sviečku.

   Na každý kvetináč napíšeme označenie príslušnej nedele plným názvom v latinčine. 

 

   4. Štvrtá verzia – jemná extravagancia.

Sklenený podnos na nožičke vyložíme menšími vetvičkami tuje a poukladáme naň 4 nádobky s vodou. Do každej z nich vložíme plávajúcu sviečku. Môžeme ozdobiť perličkami, menšími vianočnými guľami a pod., najlepšie vo farbe sviečok.

 

   Nech už vás osloví ktorýkoľvek z týchto nápadov, verím, že sa vám podarí vytvoriť adventný veniec, ktorý vám bude skrášľovať váš čas radostného očakávania.

Gabi Povážayová