Voňavé kúzlo Vianoc

   Škorica, med, oblátky, jablká, orechy, klinčeky či zázvor... Vyprážaný kapor a čerstvý zemiakový šalát, hubová kapustnica, horúci vosk sviečok a ihličie stromčeka...
   To všetko sú pre mňa neodmysliteľné arómy Vianoc, na ktoré sa teším už od leta.
   A nesmie chýbať purpura.


   Vianočná purpura je zmes voňavých byliniek, ktorá sa nasype na rozpálenú pec či platňu sporáka – a krásne to vonia. Pomôže zabudnúť na stres a zhon, navodí atmosféru pokoja a pohody.

   Jiří Suchý (text) a Jiří Šlitr (hudba) o nej v roku 1962 dokonca zložili pieseň, ktorá je dodnes jednou z najslávnejších a najhranejších vianočných piesní v Česku aj na Slovensku.

 

„Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní,
nikdo si nevšímá, jak život mění se v dým,
snad jenom v podkroví básníci bláhoví pro ni slzy roní,
hrany jí odzvoní
rampouchem křišťálovým.
Slunce se vynoří, hned však se k pohoří skloní, rychle skloní,
a pak se dostaví
dlouhá a pokojná noc.
Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní,
po ní k nám vklouzlo to tajemné kouzlo Vánoc.“


Recept na domácu purpuru

   Purpuru si ľahko namiešame doma z rôznych druhov bylín, korenia a ďalších sušených prísad. Použiť môžeme klinčeky, škoricu, muškátový oriešok, mätu, levanduľu, medovku, materinu dúšku, tymian, bazalku, rozmarín, majorán, oregano, palinu obyčajnú, semená fenikla, anízu a rasce, kvet nechtíka, nevädze, ruže, vresu obyčajného alebo harmančeka, ihličie, listy čučoriedok, malín, jahôd alebo černíc, listy eukalyptu a mnoho ďalších byliniek.

 

   Nepridávame sušené ovocie! Na horúcej platni sa pripečie a pokazí príjemnú vôňu.

 

   Ak vlastnoručne namiešanú zmes byliniek pekne zabalíme a ozdobíme mašľou, cezmínou alebo búrskymi orieškami, vznikne tak originálny darček, ktorým môžeme niekoho prekvapiť a potešiť.

Beata Michelčíková