Princezná očami kráľa

   Keď som sa stal otcom – najprv dvoch synov, potom dcéry – všetko to zmenilo. Nič nie je také rozhodujúce! Pocity otca sú niečo osobité. Keď sa tomu človek naplno oddá, spraví to z neho úplne nového človeka. To najlepšie je, že človek pri tom lepšie pozná nebeského Otca, pretože sa vie omnoho viac vcítiť do toho, ako nás Boh vníma.

 

   Skoro každý z nás má určité skúsenosti s otcami, neboli bezpodmienečne iba dobré, niektorí ani nemali otca. Otcovstvo je preto vždy výzvou. Dovoľ mi opísať ti, ako vidím ako otec svoju „princeznú“ (teraz už 17-ročnú dcéru), a možno ti to pomôže poznať viac nebeského Otca a teba ako dcéru tohto milujúceho Otca.

 

SOM UVELIČENÝ NAD SVOJOU PRINCEZNOU, kedykoľvek sa na ňu pozriem alebo si na ňu pomyslím. Moje srdce poskočí radosťou vždy, keď ju stretnem. Keď sa ona teší, teším sa s ňou, keď je smutná, je mojím veľkým želaním vidieť ju zase šťastnú.

 

MOJA PRINCEZNÁ JE PEKNÁ
   Vieš si predstaviť škaredú princeznú? Ja nie. Moja princezná je vždy pekná! Krásnym človeka nerobí dajaká ideálna miera alebo perfektná symetria, v najlepšom prípade robia niekoho atraktívnym. Skutočne krásnym robí láska. Pozri sa do očí niekoho, kto ťa naozaj miluje, v jeho očiach sa odzrkadľuje tvoja pravá krása.

 

SOM TU PRE SVOJU PRINCEZNÚ
   Nie vždy k dispozícii, nie vždy viditeľný, ale predsa pre ňu tu. Jej žiadosti sú mojimi žiadosťami. Vždy môže ku mne prísť, nikdy ma neruší, aj keď si to možno niekedy myslí.

 

MILUJEM SVOJU PRINCEZNÚ tak, ako len môže Otec milovať svoju dcéru. Niet vôbec žiadnych pochýb o tom, že ju milujem a že je pre mňa cenná. Samozrejme, že si cenná, princezná moja! Ako môže princezná vôbec prísť na myšlienku, že nie je milovaná a že je bez hodnoty? To nikdy nepochopím. Princezná je stvorená kráľom – vieš, čo to znamená? To znamená, že niečo vlastné jednému je v tom druhom. Ako by mohla byť princezná nemilovaná?

 

MOJA PRINCEZNÁ MI NEPATRÍ

   Ostáva síce doživotne mojou princeznou – dovtedy, kým som jej otcom, ale nepatrí mi. Smiem ju sprevádzať a byť jej otcom a urobím všetko, čo je v mojej moci, aby sa jej život vydaril, ale je slobodná. Chcem uvoľňovať jej putá stále o kúsok viacej, pretože má žiť svoj život, a nie môj. Patrí sama sebe.

 

   Milovaná princezná, poznávaj čoraz lepšie svojho kráľa a budeš nadšená, čo všetko pri tom objavíš aj o sebe samej. Pretože to je naším určením: poznať JEHO.

Emmerich Adam, princ nadšený pravým kráľom, je ženatý, má tri deti a je zodpovedný za kresťanský pánsky časopis „Adam online“
www.adam-online.de, preklad: D. Kachútová