01-03-11 00:00

Piotr Rubik - The best of

(Recenzia)

 

   Taký je názov koncertu najlepšieho umeleckého večera v mojom živote za posledné roky. Poľský 42-ročný skladateľ populárnej symfonickej, filmovej a divadelnej muziky Piotr Rubik, zároveň tancujúci dirigent, popri tom spevák, hrajúci na violončele a klávesoch, ponúkol Bratislave v Sibamac aréne dva večery plné hudobnej invencie, šarmu, pohybu, živého rytmu a hlavne posolstvo lásky v piesňach. 120-členný tím prišiel už tretíkrát na Slovensko na pozvanie agentúry before.sk, ktorá si píše v podtitule tvoríme srdcom. A taký je aj celý Rubik – z jeho srdca vyviera hudba nádeje, lásky i vtipu, čo samozrejme najviac počujeme v textoch Zbigniewa Ksiaźeka. The best of je výber piesní z oratórií Santo subito, Tu es Petrus a iných pásiem. Pán dirigent si každú skladbu uviedol jednoduchým preslovom, pričom predstavil hlavne svojich nadaných sólistov, ktorým nechýbala zaujímavá farba hlasu ani humorný feeling na správnom mieste. Verbálne prejavy síce narušilo neprofesionálne tlmočenie, ktoré ale vďačné publikum slušne odtolerovalo – spomalenému tlmočníkovi venovalo len chápavý smiech. Avšak poľština sa dá zvládnuť, minimálne sa do nej po hodine načúvania dostanete.

   Zbor i hudobníci zneli monumentálne. Najsilnejší zážitok však je v pozitívnom vyžarovaní z celej trojhodinovej komunikácie umelcov s publikom, ktoré si zaspievalo refrén piesne Kochaj mne, kochana (miluj ma, milá), po jednoduchej pedagogickej inštrukcii dirigenta Rubika.

     Ako prídavok po dlhom potlesku uviedol moderátor Paľo Danko víťazku detskej súťaže o najlepší portrét Piotra Rubika – 9-ročnú Dominiku. Dirigent jej ihneď zveril svoju paličku a mohla si oddirigovať orchester, za čo dostala autorovu obrovskú kyticu.

    Domov sme odchádzali naplnení rytmom i posolstvom, ako sa spievalo v jednej z piesní, že človek má pravdu hľadať, nie vlastniť a že život bez lásky je úplná prázdnota, lebo každá láska má svoj zmysel.

    Ak nemôžete vycestovať do Poľska, možno sa vám podarí 14. 5. do Brna, no určite si môžete naklikať Rubika na youtube.

    Príjemný umelecký zážitok!

 

Alena Ješková 

 


News archive