05-02-17 18:00

Manželia na kolesách

V pondelok 13. 2. začína Národný týždeň manželstva 2017

Február je síce zimný mesiac, avšak má uprostred svojich dní jeden, ktorý sa už celkom prirodzene spája s hrejivým obsahom ... úprimnými vyznaniami a pestrými vyjadreniami náklonnosti tomu, koho máme radi. Týždeň okolo Valentína je už celkom tradične spojený s kampaňou na podporu manželstva, ktorý je v mnohých krajinách vo svete, podobne ako aj u nás na Slovensku, známy ako – Národný týždeň manželstva (NTM). Tento rok to pripadá na dni 13. – 19. februára. Jeho história sa začala v Anglicku v roku 1997 a postupne sa rozšíril na všetky kontinenty. Angličan Richard Kane, zakladateľ celosvetového hnutia The Marriage Week, je známy ako zástanca podpory manželstva v spoločnosti a často sa stretáva so špičkovými politikmi v Londýne, Bruseli či Berlíne.

 

Týždeň manželstva vo svete začal písať už svoju tretiu desaťročnicu a na Slovensku už svoj siedmy ročník. Manželstvo je dynamický vzťah, ktorý má rôzne odtiene a každý jednotlivý pár je dôkazom originálneho prepojenia osobností. Túto skutočnosť sa usilujú zdôrazniť aj organizátori NTM na Slovensku, keď každý rok prichádzajú s inou témou. Aktuálny ročník sa nesie v znamení hesla: MANŽELSTVO – SPOLU NA CESTE a je vyjadrením toho, že podobne ako cestovanie prináša množstvo zákrut, neprehľadných úsekov, či náročných stúpaní a klesaní, aj v manželskom spolužití to môže byť podobné. Každý vzťah má svoje lepšie aj náročnejšie obdobia, časy keď si to tí dvaja spolu doslova vychutnávajú a tiež časy, keď im ten druhý lezie na nervy. Základným predpokladom toho, aby boli náročné úseky zvládnuté, je potrebné predovšetkým to, aby tí dvaja zostali SPOLU a ťahali za ten istý koniec povrazu.

 

Manželstvo s cestou a cestovaním organizátori prepojili vcelku originálne – tzv. Manželskou poznávacou značkou (MPZ), do ktorej si manželský pár vpíše svoje krstné mená spolu s dĺžkou manželstva. (Toto číslo vyjadruje ako dlho sú už SPOLU NA CESTE svojím životom). Symbolickú MPZ-ku umiestnia za zadné sklo svojho auta a takto verejne vyjadria, že sa za svoje manželstvo nielenže nehanbia, ale že sú za seba navzájom vďační a tešia sa, že majú jeden druhého. Pravdepodobne budeme takéto symboly tohtoročnej kampane vidieť počas Týždňa manželstva na našich cestách.

 

A že o príbehy manželov nebude núdza, dokazujú aj viaceré vyjadrenia párov na webe NTM. Takisto všetci, ktorí si objednali MPZ-ky do svojho auta, dostali k nim letáčik s krátkymi, ale inšpirujúcimi výpoveďami 12 manželských párov o tom, ako oni vnímajú skutočnosť, že sú SPOLU NA CESTE a čo to pre nich znamená.

Aktuálny ročník má v sebe punc výnimočnosti aj tým, že Slovensko navštívi zakladateľ svetovej iniciatívy The Marriage Week – pán Richard Kane z Anglicka. V rámci svojho programu na Slovensku bude hosťom večera v programe Večer o manželstve s Richardom Kane-om v pondelok 13. 2. v bratislavskom UPC v Mlynskej doline.

 

Viac informácií o Národnom týždni manželstva 2017 na Slovensku získate na www.ntm.sk

 

Národný týždeň manželstva, o.z.

Vladimír Sochor, koordinátor

0903 722 439

sochor@ntm.sk


News archive