06-11-16 18:00

Pred Svetovými dňami mládeže v Paname bude Národné stretnutie mládeže 2018

Tlačová správa

Pred Svetovými dňami mládeže v Paname, ktoré sa uskutoční v roku 2019, sa uskutoční Národné stretnutie mládeže 2018. Rozhodli o tom biskupi Slovenska. Na najväčšej sociálnej sieti o tom dnes informovala Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorá stála za poslednými dvomi podobnými podujatiami v roku 2013 v Ružomberku a 2015 v Poprade. Myšlienka týchto akcií je úzko spätá so Svetovými dňami mládeže (SDM). Založil ich dnes už sv. Ján Pavol II., ktorého liturgickú spomienku práve dnes slávime.

"Po SDM v Krakove, ktoré sa konali v lete tohto roka, sme biskupom predložili zámer pokračovať v myšlienke celonárodných stretnutí slovenskej mládeže. Súhlasili s ideou, aby sa pred ďalšími svetovými dňami mládeže konali ďalšie národné - v roku 2018. Bude to príprava na exotiku, ktorá na nás čaká v Paname,"  hovorí kňaz Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. "Oficiálna organizačná i duchovná príprava sa začne v septembri 2017. Miesto, ale aj oficiálnu skratku Národného stretnutia mládeže v roku 2018 oznámime v novembri počas tradičného Týždňa Cirkvi pre mládež," dodal Chrvala.

Cieľom Národných stretnutí mládeže je ponúknuť mladým ľuďom zážitok živej Cirkvi a osobné stretnutie s Kristom. "O to sme sa snažili na R13 v Ružomberku, P15 v Poprade i SDM Krakove. Hoci nás ďalší projekt čaká až v roku 2018, už teraz sme začali prvé neoficiálne prípravy. Po schválení nápadu biskupmi plánujeme zoznámiť s myšlienkou podujatia vedenie mesta, ktoré sme vybrali,  čaká nás rozhodnutie o dátume a vytvorenie hlavného tímu, ktorý stretnutie pripraví," hovorí jeden z členov tímu Pavol Danko, ktorý stál za programom a duchovnou prípravou Národných stretnutí mládeže v Ružomberku a v Poprade.

Národné stretnutie katolíckej mládeže v podobných rozmeroch sa bude chystať po tretíkrát. Na príprave dvoch akcií predtým sa podieľal centrálny tím, okolo 40 vedúcich pracovných tímov a okolo 800 dobrovoľníkov z viacerých krajín. Na Liptov prišlo celkovo vyše 3 500 a pod Tatry o pár stoviek viac mladých ľudí z celého Slovenska i zahraničia. Stretnutia mladých menších rozmerov sa každý rok konajú v jednotlivých diecézach, ktoré pred Veľkou nocou navštevujú stovky ľudí. Podnetom pre ne sú práve Svetové dni mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet dnes už svätého Jána Pavla II.

Oficiálne oznámenie konania ďalšieho Národného stretnutia mládeže je súčasťou komunikačnej kampane po letných SDM v Krakove. Pozvanie Svätého Otca Františka prijalo cez leto vyše 4 000 Slovákov. Do Poľska sa chystali vďaka duchovnej príprave Milosrdný rok, ktorá vyšla aj knižne. Nadviazala na ňu kampaň na sociálnych sieťach. Rada pre mládež a univerzity KBS po nej v novembri spustí jej ďalšie pokračovanie s názvom "Stopy SDM". Vychádzať bude z príhovorov pápeža Františka na SDM v Krakove. Cieľom Rady je, aby sa jeho slová dostali medzi mladých. Pridá k tomu aj rôzne aktivity.

Komunikačný tím

-----------------------------------------------------------------

Viac informácii o jednotlivých témach poskytne Komunikačný tím

Michal Lipiak, zodpovedný za komunikačný tím

Tel.: +421-908-640-836  / Email: lipiak@kbs.sk, mlipiak@gmail.com    


News archive