14-02-16 17:00

Princezná a goblin

Recenzia knihy

Autor: George MacDonald

Porta libri 2015

 

George MacDonald sa považuje za otca žánru fantasy-literatúry. Inšpiráciu u neho hľadali také osobnosti ako Lewis či Tolkien. Fantasy má svojich zopár stálych verných čitateľov, zopár sympatizantov, ale i náhodných objaviteľov. Medzi deťmi si však iste nachádza nové a nové srdiečka, veď deťom je vlastný svet fantazijný, s neskutočnými či poloskutočnými hrdinami, neuveriteľnými dejmi a príbehmi, napätím a zároveň skutočnou pointou.

 

Takto na mňa zapôsobila próza o princeznej Irene a baníkovi Curdiem. Ide o veľmi inteligentnú alegóriu na Božie kráľovstvo s jeho duchovnými princípmi, ktoré ale netrčia prvoplánovo z textu, lež sú krásne umelecky zakomponované do napínavého príbehu o boji proti goblinom (démonom) s pomocnicou prapraprastarou matkou princeznej Irene (s Bohom). Nie každý musí v deji tejto rozprávky plán spásy objaviť, pre niekoho možno ostane len pekný príbeh, ktorý je ale naozaj pekný, a ten môže čitateľom aj právom stačiť. Veď MacDonaldovi ide o sprostredkovanie ozajstných a všade platných hodnôt ako čisté priateľstvo, dodržanie slova, pravdovravnosť, statočnosť, schopnosť ospravedlniť sa a priznať si chybu, zápas za pravdu a ďalšie.

 

Keďže fantasy literatúra vie vychádzať aj z iného duchovného zdroja – zo stríg, čarodejníc, veštenia, mágie a pod., myslím, že kresťanskí fantasy autori sú najmä v dnešnej dobe veľmi dôležití. Ak píšu umelecky kvalitne... A tento autor k nim určite patrí.

 

Nezanedbateľnú súčasť knižky tvoria ilustrácie. Mgr. Art Miriam Kasperkevičovej sa podarilo chutne a milo sprítomniť všetky postavičky a zobraziť celú atmosféru. Len škoda, že nedodala viac ilustrácií, detská knižka si ich priam vyžaduje. Preklad Evy Baloghovej je príjemne čitateľný, avšak viac námahy si mohli dať s korektúrou čiarok a preklepov. Ak odhliadneme od tohto nedostatku, držíme v rukách nádhernú publikáciu, nielen pre menších.

 

Alena Ješková


News archive