17-09-15 14:50

Pestrý program Národného pochodu za život

Tlačová správa.

Bratislava, 17.9. 2015

 

Národný pochod za život chce v duchu hesla „radosť zo života" festivalovou formou osloviť široké spektrum divákov a poslucháčov. Ponúkne filmový festival, polemické diskusie, koncerty, divadlo, detský i duchovný program, prednášky aj flashmob.

 

Prvé podujatia sprievodného programu sa začali už včera a budú pokračovať až do nedele. Program vyvrcholí v nedeľu 20. septembra samotným pochodom so začiatkom o 14:30 na Námestí SNP. Samotný pochod povedie ulicami centra Bratislavy a budú ho sprevádzať nevyhnutné organizačné opatrenia.

 

Dôležitou súčasťou programu sú diskusie, ktoré budú prebiehať v rámci Bratislavských Hanusových dní na témy ako Utečenci a ich právo na život, Patrí pro-life na titulku?, Gynekológia podľa svedomia, Politici o ochrane života, Bezpečný sex, Porno je lož, Aj postihnuté dieťa je dar, má právo žiť či okrúhly stôl čelných predstaviteľov politických strán. Hosťami diskusií budú napríklad novinári Andrej Bán, Jozef Majchrák, Martin Hanus, bloger Radovan Bránik, právnik Patrik Daniška, český psychiater Max Kašparú, viacerí politici i ďalší zaujímaví hostia. S jedinečnými faktami o potratoch, manželstve a rodine sa s účastníkmi podelí americký výskumník Patrick Fagan. Súčasťou diskusií bude aj literárna kaviareň s Pavlom Rankovom či Danielom Pastirčákom. 

 

Hudobný program ponúkne viacero žánrov. Z interpretov môžeme spomenúť napríklad Máriu Čírovú, Petra Bažíka, Dynamo Team s Michalom Štofejom, Martina Haricha, Janais, Tante Elze. Na svoje si prídu aj fanúšikovia vážnej hudby, ktorí budú môcť počuť zbor Chorus Salvatoris, Magis, operných spevákov Pavla Remenára, Zuzanu Szabo, Evu Šuškovú či sláčikové kvarteto ZOE. Z gospel a worship scény to budú napr. Timothy, F6, Calvary, Bratislava City Church, Eben Ezer.

 

V rámci pro-life filmového festivalu budú premietnuté 4 filmy vrátane víťazného filmu z Cannes 2007 4 mesiace, 3 týždne, a 2 dni. Divadelný program ponúkne pouličné divadlo, hranú krížovú cestu zameranú na hriechy dneška, tanečné divadlo ATak, či hru Lúče otcovstva z pera Karola Wojtylu.

 

Workshopy v sobotnom programe sa budú zaoberať pomocou tehotným mamám v núdzi, riešením nečakaných tehotenstiev, mnohodetnými rodinami, po-potratovým syndrómom, Istanbulským dohovorom, možnosťami aktívneho zapojenia sa do ochrany života v miestnej komunite, rodinnou politikou, liečbou neplodnosti či riešeniami pre opustené deti.

 

Pre deti bude počas víkendu pripravené skautské mestečko, kúzelník, vystúpenie detských folklórnych súborov Studienka a Kremienok či bábkové divadlo Môj dedko je čerešňa.

 

Nedeľné dopoludnie bude patriť bohoslužbám so slovenskými biskupmi. Po nich o 12:30 začne hudobný program s Máriou Čírovou a Petrom Bažíkom nasledovaný pro-life programom na hlavnom pódiu na Námestí SNP. Oslavný pochod za život v duchu hesla „radosť zo života“ do ulíc Bratislavy vykročí o 14:30.

 

„Národný pochod za život je radostným podujatím, ktoré aj svojím programom pozýva ľudí všetkých vekových kategórií a fanúšikov rôznych žánrov zapojiť sa do oslavy života a pridať sa k spoločenskému hlasu za ochranu života a dôstojnosti každého človeka. Chceme, aby si každý účastník Pochodu odniesol informácie o tom, kam sa môžu obrátiť tehotné mamičky v núdzi, aby im vedel podať pomocnú ruku,“ povedal Marek Michalčík, koordinátor prípravy Národného pochodu za život.

 

Kompletný aktualizovaný program je možné nájsť na webe www.pochodzazivot.sk, zmena programu je vyhradená.

 

Organizačné opatrenia

Pre zabezpečenie pokojného priebehu podujatia organizátori vyzývajú účastníkov, aby boli ohľaduplní voči sebe a rešpektovali usmernenia a pokyny organizátorov a polície.

Trasa pochodu povedie z Námestia SNP cez ulice Gorkého, Jesenského, Mostovú, Rázusovo nábrežie, Staromestskú, Suché Mýto, Hurbanovo námestie späť na Námestie SNP. 

Hlavné parkovisko pre autobusy i osobné autá je pripravené v areáli Incheba Expo Bratislava, kde bude aj výstup a nástup do autobusov. Parkovisko bude strážené. Do mesta sa účastníci dostanú pešo cez Nový most. Parkovisko bude fungovať už od rána do 20:00. Odporúčame vodičom v čase konania pochodu a dostatočnom predstihu pred ním, aby sa pokiaľ je to možné vyhýbali centru mesta.

 

Praktické informácie o doprave, zmenách MHD a iné sú dostupné na www.pochodzazivot.sk v menu „Info“.

 

Marek Michalčík

media@pochodzazivot.sk, 0910842665

www.pochodzazivot.sk


News archive