07-10-12 19:00

Príbeh 104-ročnej pani Márie

Krásy slovenských hradov a zámkov sú v letnom období atraktívne aj pre našich občanov, a ak sa dáte napr. v Topoľčiankach do reči so známymi, ktorí Vás pozvali na prehliadku Topoľčianskeho zámočka a Národného žrebčína, dozviete sa aj také veci, ktoré Vás nenechajú chladnými a rozcítite sa nad životným príbehom pani

 

Márie LAKTIŠOVEJ, r. Ondriášovej – 3. mája 2012 oslávila 104. narodeniny

 

Rodáčka z Topoľčianok žije v spoločnej domácnosti so svojou dcérou a zaťom, keďže však aj dcéra má už pekných pár rôčkov, do domácnosti chodí opatrovateľka na 4 hodiny denne a pomáha v rodine s tromi členmi vo vysokom veku podľa potreby, napr. s obliekaním, hygienou, prípravou jedla. Pani Laktišová je pokojná, kľudná osôbka so živým záujmom o všetko dianie. V dňoch, keď je dobré počasie, sedí vonku pod bránou, kde sa nachádza zásluhou jej zaťa rodinné múzeum.

 

Život malej Márie sa odvíja od histórie mlynársko-olejársko-poľnohospodárskej rodiny, do ktorej sa dievčatko narodilo. Pod starostlivou opaterou mamičky, babičky žila svoj niekedy i ťažký a smutný život Mária spolu so svojimi sestrami. Otecka odprevádzali na front prvej svetovej vojny s mamičkou, ktorá tretie dievčatko len nosila pod srdcom... Otec sa vrátil z vojny ranený a stal sa vojnovým invalidom. Snažil sa rodine pomáhať ako vedel starostlivosťou o hospodárstvo. V tejto rodine sa odjakživa žilo pod znamením hlbokého vierovyznania, ktoré trvá až do dnešných časov a je odovzdávané aj mladším členom rodiny. Zať na 100. výročie narodenia svojej svokry spísal jej životopis a zložil aj báseň. Detstvo i dievčenské roky Márie boli ťažké, poznačené prácou a pomocou svojim rodičom. Po vydaji za manžela Michala Laktiša naďalej pomáhala svojim mladším sestrám. Z manželstva sa narodili najskôr dcéra a potom syn. Manžel p. Márie zomrel na 40. narodeniny svojho syna. Zdravotný stav v súčasnosti je u pani Laktišovej naozaj primeraný veku, lebo napodiv berie 3 druhy liekov, má korigovaný zrak, prečíta si náboženské časopisy... na jej tvári vidíte milotu a nesmiernu duševnú vyrovnanosť.

 

V 70. rokoch prežila ťažkú operáciu, lekári ju odsúdili na zomretie, považovali jej zdravotný stav za veľmi zlý a čudovali sa, keď prežila a dožíva sa takého vysokého veku. P. Mária Laktišová má 9 pravnúčat a už 1 prapravnúčatko. Svoje narodené vnúčatká obdarúva agnuštekami Panny Márie. Plnými priehrštiami rozdáva lásku svojim blízkym. Nezabudla na príbehy zo života, ako išla k prvému svätému prijímaniu a nemala biele oblečenie, no dobrá starká jej z čepcového plátna ušila bielu sukničku a blúzku... známe historky z pobytu prezidenta Masaryka v Topoľčiankach, ktorý obdaroval ženy idúce na trh a mamka p. Beňuša takto kúpila pre neho košeľu. No a tieto historky už dopĺňa spolu so svojím zaťom, ktorý bol vtedy malým dieťaťom a dcéra prezidenta Masaryka mu darovala malú striebornú lyžičku. (Pozn. Alica Masaryková zakladateľka sociálneho školstva, Československého červeného kríža, aktivistka v Lige proti tuberkulóze).

 

Na storočnicu p. Márie Laktišovej spočítal p. Beňuš, že prežila 2 cisárov, 12 prezidentov a 9 pápežov, takže pamätá ozaj veľa...


News archive