30-01-12 18:30

Slovensko môže stratiť miesta v Európskom parlamente

Správy z Európskeho parlamentu 27


Brusel, 26. január 2012

 

Vplyv Slovenska na rozhodovanie v EÚ sa môže oslabiť už od budúcich volieb do Európskeho parlamentu. Parlamentný výbor pre ústavné veci totiž dnes schválil správu britského poslanca Andrewa Duffa o návrhu na zmenu pravidiel volieb europoslancov. Otvára sa tým diskusia o matematickom vzorci, ktorý by odobral mandáty malým členským štátom a zvýšil počet europoslancov z krajín ako Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Veľká Británia.

 

"S každým strateným poslaneckým mandátom sa znižuje šanca, že európske smernice a nariadenia budú rešpektovať aj oprávnené záujmy slovenských občanov. Apelujem preto na predstaviteľov vlády, aby upozornili svojich partnerov v Rade EÚ, že Slovensko trvá na súčasnom počte poslaneckých mandátov," uviedla po zasadnutí výboru europoslankyňa Anna Záborská. Poslankyňa zároveň zdôraznila, že na februárovom zasadnutí pléna EP bude hlasovať proti tejto správe a vyzve k tomu aj ostatných slovenských europoslancov bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

 

Duffova správa zároveň zavádza tzv. európsku kandidátku - 25 poslancov zvolených v rámci jedného obrovského volebného obvodu, ktorým je celé územie EÚ. V tejto súvislosti Záborská upozorňuje na to, že kandidáti z menších členských štátov nemajú na takejto kandidátke žiadnu šancu na zvolenie. "Koho budú títo poslanci zastupovať? Komu sa budú zodpovedať? Obávam sa, že ide len o ďalší nástroj, ako posilniť pozície veľkých členských štátov v Európskom parlamente. Navyše, keďže EÚ má dnes 27 členov a na kandidátke je len 25 miest, minimálne 2 štáty na nej nebudú mať ani len svojho kandidáta," zdôraznila Anna Záborská.

 

Kontakt:

Telefón: +32 2 28 45923 (EU)

Mobil: Anna Záborská +421-905-276219, Peter Stach +32 472 538 050

E-mail: anna.zaborska@europarl.europa.eu, peter.stach@europarl.europa.eu

SR: Palisády 51, 811 06 Bratislava

EU: European Parliament, ASP 09 E 205, 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60 B-1047 Bruxelles/Brussel

 

 

 


News archive