06-10-11 22:00

Európsky parlament diskutoval s Barrosom o kríze eura

Správy z Európskeho parlamentu 21

 

Štrasburg, 14. septembra 2011

 

Európska komisia čoskoro predstaví možnosti zavedenia eurobondov. Vo svojom vystúpení v Európskom parlamente to dnes oznámil predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso. Niektoré z týchto možností pritom podľa neho nevyžadujú zmenu platnej zmluvy. Zároveň však dodal, že eurobondy neriešia všetky problémy eurozóny. Opäť pritom zdôraznil potrebu hlbšej ekonomickej a politickej integrácie.

 

"Navrhované opatrenia, ktoré majú zastaviť krízu eurozóny, sú primerané k situácii asi tak, ako vyhlásiť pri chrípke karanténu. Netreba vymýšľať nové pravidlá, pretože stačí začať dodržiavať tie, ktoré máme. Kritériá na vstup do eurozóny sú jasné. Začnime ich dodržiavať. Ak krajina nedokáže dodržať to, k čomu sa zaviazala, mala by eurozónu opustiť," uviedla po rozprave slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

 

Väčšina poslancov v rozprave podporila myšlienku hlbšej integrácie, európsku hospodársku vládu a fiškálnu harmonizáciu. Záborská ako lekárka je však presvedčená, že skúšanie stále nových, neoverených postupov vzbudzuje nedôveru. "Nevymýšľajme ďalšie riešenia bez toho, aby sme počúvali ľudí a národné vlády. Voliči sa nás dnes pýtajú, ako je možné, že to došlo tak ďaleko? Buďme k nim úprimní a riešenie krízy sa nám objaví pred očami."

 

Zároveň slovenská europoslankyňa upozornila na dôležitú úlohu členských štátov v diskusii o budúcnosti eurozóny: "Národné štáty a ich vlády aj parlamenty sa musia správať ako realistickí partneri. Len tak budú ich návrhy rešpektované ostatnými účastníkmi diskusie."

 

Kontaktné údaje a zdroj tlačových správ:
Peter Stach, asistent p. Anny Záborskej

Kontakt:
Telefón: +32 2 28 45923 (EU)
Mobil:  Anna Záborská +421-905-276219, Peter Stach +32 472 538 050
E-mail: anna.zaborska@europarl.europa.eu, peter.stach@europarl.europa.eu

SR: Palisády 51, 811 06 Bratislava
EU: European Parliament, ASP 09 E 205, 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60, B-1047 Bruxelles/Brussel


News archive