Zahrajme sa

Svetom letia spoločenské hry. Aj Slovenskom. Kde sa vlastne vzali a prečo sa nám páčia, nám porozprával Peter Černák, ktorý pred deviatimi rokmi na Slovensku rozbehol iHRYsko. Pod týmto názvom sa ukrýva internetový obchod, kamenná predajňa s herňou v Bratislave a Banskej Bystrici a množstvo akcií po celom Slovensku.

 

Posledné roky prišli do módy spoločenské hry. Čo je to za nový fenomén? Alebo to tu bolo už predtým?

Spoločenské hry sa dajú vypátrať do prastarých čias – vykopávky z Egypta alebo v Mezopotámii. V minulom storočí sa udiali okamihy, keď sa to, čo teraz považujeme za spoločenské hry, začalo viac presadzovať. Napríklad Človeče, nehnevaj sa – legenda hovorí, že autorovi sa nepodarilo veľmi presadiť, tak v zúfalstve zobral svoje zvyšné zásoby a rozdával ich v zákopoch prvej svetovej vojny. A keď tí chlapi prišli domov, boli zvyknutí, že si krátili voľné chvíle s Človeče, tak ho hrali znova. A zrazu sa stalo fenomenálnym úspechom a poznáme ho všade. To boli prvé náznaky. Neskôr sa začali presadzovať hry typu Monopoly. Na konci minulého storočia prišli hry, ktoré vyslovene prehrýzli cestu ďalším hrám, napríklad Osadníkom z Katanu či Carcassonne. Dnes sú to už ikonické hry, naučí sa ich skoro každý a sú pre ľudí zaujímavé.

Na to sa chytili desiatky, stovky, tisíce ďalších hier. Dnes je už na svete 50 – 60 tisíc druhov hier.

Slovensko je v tejto oblasti pár rokov posunuté oproti svetu. Ale je to celosvetový fenomén, ktorý v posledných rokoch aj u nás viac vidno.

 

Kde vzniká najviac hier?

Kolískou hier je Nemecko.

 

Prečo sa ľudia radi hrajú?

Ľudia boli stvorení tak, že sú hraví. Boh je hravý a myslím si, že my sme tak trochu po ňom :-). Je to hlboko v nás, tak hľadáme rôzne formy, akými sa môžeme zabávať. U detí je hravosť úplne dominantná. Ale každý – aj tí veľkí ľudia si chcú oddýchnuť, uvoľniť sa. Hry ako forma zábavy sú super, lebo ľudia prežívajú niečo spolu, v podstate sa tam nikomu nič nestane – je iné hádzať kockami, než byť ako gladiátori, keď si to rozdali mečmi. Ako je v nás túžba po zmysluplnej práci, tak je v nás túžba po zábave.

 

Ako si prišiel na nápad založiť obchod s hrami?

S partiou kamarátov sme mali herný klub, kam sme sa chodili hrávať každý týždeň. Popri tom sme zorganizovali majstrovstvá v hre Carcassonne, ktoré som náhodou vyhral a postúpil do celosvetového finále. Tam som sa spoznal s ľuďmi z fachu a keď som sa vrátil, rozmýšľal som, prečo u nás nič podobné nie je. Vyústilo to do myšlienky skúsiť a začať niečo aj na Slovensku.

 

Čo okrem obchodu ponúkate a kde všade na Slovensku?

Už od začiatku to nebol len internetový obchod, ale začínali sme rôznymi podujatiami. Usporadúvame akcie po celom Slovensku, často aj v spolupráci s mestami alebo školami. Ročne sa na našich podujatiach zahrá asi 100-tisíc ľudí. To je veľmi dôležitá časť našej práce, aj nás to baví, vidieť, ako ľudia objavujú hry. Pri hre sa dá zabaviť, ale aj rozvíjať kadečo, vytvára mosty v rodinách, medzi kamarátmi. Ľudia sú spolu. V cudzích jazykoch sa tieto hry označujú najmä ako stolové hry, ale na Slovensku ich voláme vyslovene spoločenské hry.

Pri našom obchode máme aj herňu, kde si ľudia môžu vybrať a zahrať rôzne hry.

 

Hráš sa rád?

Ešte stále áno :-).

 

Hral si sa rád už ako dieťa?

V detstve som sa hral najradšej s Legom, ale postupne som objavoval aj spoločenské hry.

 

Máš teraz obľúbenú hru?

Mám rád veľmi veľa hier, baví ma objavovať nové hry. Výber záleží od situácie, času, spoločnosti a podobne... Napríklad s manželkou máme pár favoritov. 

 

Vedel by si povedať, koľko hier ponúkate v obchode?

Fyzicky na sklade máme asi 2000 druhov, na web stránke ponúkame asi 5000 hier a dosah máme na asi 15-tisíc titulov. Ročne vychádza vo svete asi 1500 nových titulov.

 

Keď je hier tak veľa, ako sa v nich dá orientovať, je v nich nejaký systém, rozdelenie?

Každá množina sa dá nejako rozdeliť. U hier je to napríklad podľa počtu hráčov, veku, typu zábavy, tém...

 

Spomínal si turnaje v hrách...

Áno, robia sa turnaje, či už medzi kamarátmi alebo aj také vážnejšie – národné majstrovstvá (niektoré sa robia aj priamo u nás) až majstrovstvá sveta.

 

Vyhral už nejaký Slovák majstrovstvá sveta?

Raz vyhral slovenský tím prvé miesto v kartovej hre Magic. Ale napríklad v hre Carcassonne dosahujú Slováci veľmi dobré umiestnenia na svetovej scéne.

 

Zaujalo ma, že sa robila súťaž aj v Človeče, nehnevaj sa.

Keď bolo sté výročie, dokonca aj my sme sa zapojili do celosvetovej iniciatívy, že sa zorganizovali majstrovstvá. Ale to bola len taká zábava, lebo v tejto hre je skoro všetko len čistá náhoda.

 

Sú hry viac pre deti alebo pre dospelých?

Iba tretina hier, ktoré vznikajú, je určená pre deti a dve tretiny sú pre starších. Takže to nie je len vec detí. Hranie je platforma, kde sa vieme stretnúť a porozprávať sa. Hry vytvárajú výborný priestor na stretnutie sa. A keďže je ich tak veľa, vieme hrou trafiť vkus takmer každého človeka.

 

Ak si neviete rady s vianočným darčekom pre svojich blízkych, skúste sa inšpirovať na www.ihrysko.sk.

 

Peťovi ďakujem za milé stretnutie a prajem ešte veľa veselých hravých chvíľ!

Jana Májeková